26/03/2023
Elitήριοι by pinguin.gr 13 7 16 15 - 51 -
Black Mamba 9 24 10 21 - 64 -

Συνεχίζουν να… «δαγκώνουν» οι Black Mamba

Τελευταίο ματς το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall και οι Elitήριοι αντιμετώπισαν τους Black Mamba σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρουν με τους πρώτους να έχουν ήδη αποχαιρετήσει την κατηγορία και τους Mamba να έχουν κλειδώσει τα playoffs.

Στην πρώτη περίοδο επικράτησε η θέληση των Elitήριων να δώσουν μια τελευταία καλή εμφάνιση στη Master League και προηγήθηκαν στο τέλος της με 13-9. Οι Black Mamba μπήκαν μουδιασμένα και δεν είχαν καλή απόδοση στην αρχή.

Στη δεύτερη περίοδο οι Black Mamba σοβαρεύτηκαν, εκμεταλλεύτηκαν την εξαιρετική απόδοση του Μπολοτάκη και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 33-20 την ώρα που στην απέναντι «όχθη» ο Ξενόφος με 15 πόντους ήταν πολύ μόνος.

Στην τρίτη περίοδο οι Elitήριοι έπαιξαν καλύτερα, βρήκαν δύο τρίποντα από τον Μαργωμένο και στο κλείσιμο του δεκαλέπτου κατάφεραν να μειώσουν σε 36-43, ενώ οι Black Mamba έδειχναν να μην έχουν όρεξη να πατήσουν ιδιαίτερα το «γκάζι».

Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε από όλα. Ωραίες φάσεις, καλές άμυνες, «μανούρες» αλλά η εξέλιξη του αγώνα δεν άλλαξε δραματικά με τους Black Mamba να φτάνουν τελικά στη νίκη με 51-64 σε ένα ματς που οι δύο ομάδες θα ξεχάσουν γρήγορα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Μπολοτάκης με 20 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Elitήριοι είχαν 14/32 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 11/17 βολές, 38 ριμπάουντ και 11 ασίστ για 15 λάθη. Οι Black Mamba είχαν 19/53 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 14/20 βολές, 49 ριμπάουντ και 11 ασίστ για 6 λάθη.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Αγιούμπ, Καρδάσης 6, Κωνσταντινάκος 4, Μαργωμένος 8 (2), Μπέσιος 10 (1), Ξενόφος 23 (1)

Black Mamba (Μπασδάνης): Chemntan 12, Δέδες 8, Καριώτης 2, Μαρίτσας 4, Μονέος 12 (3), Μπολοτάκης 20 (1), Ρεπάνης 6

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος και η σοβαρότητα που αντιμετώπισαν οι δύο ομάδες ένα αδιάφορο ματς.