05/11/2023
Tsouvalia 17 16 19 6 - 58 -
Komodo Dragons 21 17 18 19 - 75 -

Συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν οι Komodo Dragons!

Τέσσερις έκαναν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα οι Komodo Dragons καθώς κέρδισαν τα Tsouvalia σε παιχνίδι που έγινε στο Basketaki Arena.

Ένα άκρως ποιοτικό και παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε, με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 17-21 χάρη στα καλάθια των Γαϊτανάκη και Ελ Νταούντ. Για τους γηπεδούχους οι Σωτηρόπουλος και Κοτσιλίνης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Komodo Dragons να προσθέτουν στην επιθετική τους εξίσωση τους Α. Δεληγιάννη και Ρέππα και να διατηρούν έστω και δύσκολα το υπέρ τους προβάδισμα (33-38). Τα Τσουβάλια από την άλλη μεριά, έβγαλαν ωραίες συνεργασίες στο παρκέ, γύρισαν την μπάλα στην επίθεση και δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, αφού η μία ομάδα απαντούσε στα καλάθια της άλλης. Οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν την εκτελεστική δεινότητα του Κοτσιλίνη και Παπαντώνη και πήραν προσωρινά το προβάδισμα, όμως οι "πράσινοι" απάντησαν άμεσα με τους Α. Δεληγιάννη και Ρόκιζα κάνοντας το σκορ 52-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τις περισσότερες λύσεις που είχαν στον πάγκο, πίεσαν σε όλα τα μήκη του παρκέ, ανάγκασαν τον σντιπαλο να κάνει... "σκοτωμένες" επιθέσεις και με ένα επιμέρους σκορ έφτασαν πιο εύκολα απ' ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη. Οι γηπεδούχοι ξέμειναν από δυνάμεις, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων και γνώρισαν μοιραία την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βαζαίος με 7 πόντους (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/39 δίποντα, 7/31 τρίποντα και 11/15 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/37 δίποντα, 8/35 τρίποντα και 9/12 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

Tsouvalia (Κυριακίδης): Ανδρικόπουλος 11, Κοτσιλίνης 9 (1), Κυριακίδης 5 (1), Λαζανάς, Παπαντώνης 17 (4), Σωτηρόπουλος 16 (1)

Komodo Dragons (Βεργόπουλος): Βαζαίος 7 (1), Βεργόπουλος 2, Γαϊτανάκης 13 (3), Α. Δεληγιάννης 23 (1), Γ. Δεληγιάννης 4, Ελ Νταούντ 14 (1), Ρέππας 6 (2), Ρόκιζας 6

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.