09/11/2023
Ano Liosia BC 8 10 12 9 - 39 -
Singular Logic 7 8 11 23 - 49 -

Singular μαγεία... του Ντουμάνη μαεστρία!

Το βράδυ της Πέμπτης η Singular Logic υπό την μαεστρική καθοδήγηση του coach Ντουμάνη έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο της σερί (3), επικρατώντας των Ano Liosia με 39-49 και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 0-16 στα κρίσιμα τελευταία λεπτά. Ελαφρώς ανώτεροι για παραπάνω από 30 αγωνιστικά λεπτά ήταν οι κιτρινόμαυροι που κόλλησαν επιθετικά στο φινάλε, γνωρίζοντας την τρίτη φετινή τους ήττα στον δεύτερο όμιλο της Development League.

Σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό, σκοράροντας με το σταγονόμετρο και μένοντας η μία σε απόσταση αναπνοής από την άλλη. Βαρβαρίδης (6π.) και Δεληγιώργης (2π.) τράβηξαν το κουπί από πλευράς γηπεδούχων, ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με Παπακώστα (5π.) και Αναστασόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-7.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς παρέμεινε μοιρασμένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 10-8. Με τους Δεληγιώργη (4π.), Ζαντιώτη (4π.) και Παχούλη (2π.) να ξεχωρίζουν τα Ano Liosia διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, ενώ στην αντίπερα όχθη η Singular ήταν και πάλι άστοχη απέναντι στη ζώνη, παρά την προσπάθεια των Καραφώτη (2π.), Λυμπεράκου (2π.) και Παλιοκώστα (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 18-15.

Μετά την ανάπαυλα οι Λιοσιώτες, παρότι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη από την πιεστική άμυνα των φιλοξενούμενων, παρέμειναν σε θέση οδηγού, βρίσκοντας λύσεις από τους Βαρβαρίδη (4π.), Τσατόβ (3π.), Παχούλη (2π.) και Πετρόπουλο (2π.). Η Singular είχε τον Παλιοκώστα (6π.) σε πολύ καλή κατάσταση και με πολύτιμες βοήθειες από τους Παπακώστα (3π.) και Καραχάλιο (2π.) δεν επέτρεψε στους αντιπάλους της να ξεφύγουν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 30-26.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στις ειδικές καταστάσεις, ενδεχομένως και στην παράταση, αφού οι δύο ομάδες συνέχιζαν χέρι - χέρι. Η επιμονή, όμως, του coach Ντουμάνη για πίεση στο κατέβασμα της μπάλας και η υπομονή των παικτών του να βρουν τα ελεύθερα σουτ απέναντι στη ζώνη απέδωσε τελικά καρπούς. Έτσι, λοιπόν, με ένα εντυπωσιακό σερί 0-16 και με μεγάλα σουτ από τους Καραχάλιο (10π.), Παπακώστα (6π.), Παλιοκώστα (4π.) και Σιαρέ (3π.) η Singular απλοποίησε την υπόθεση νίκη, προστατεύοντας παράλληλα πολύ αποτελεσματικά το καλάθι της. Ολικό μπλακ άουτ στο κρίσιμο σημείο αντιμετώπισαν τα Ano Liosia, που αδίκησαν την πολύ καλή τους προσπάθεια στο υπόλοιπο του αγώνα.

Στο τέλος του αγώνα, τα Ano Liosia BC είχαν 10/32 δίποντα, 5/29 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 6 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Singular Logic είχε 12/41 δίποντα, 7/34 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 8 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Καραχάλιος με 13 πόντους και double-double, έχοντας 3/9 δίποντα, 2/9 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Βαρβαρίδης με 13 πόντους και double-double, έχοντας 1/5 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 5 λάθη και 1 μπλοκ.

Ano Liosia BC (Ζαντιώτης) : Βαρβαρίδης 13 (3), Δεληγιώργης 6, Ζαντιώτης 5, Παχούλης 5, Πετρόπουλος 7 (1), Τσατόβ 3 (1).

Singular Logic (Ντουμάνης) : Αναστασόπουλος 3, Ιγκνιάτοβιτς, Καραφώτης 2, Καραχάλιος 13 (2), Λυμπεράκος 2, Μπόσκος, Παλιοκώστας 12, Παπακώστας 14 (4), Σιαρές 3 (1).

Τι μας άρεσε : Το τρομερό φινάλε της Singular !