30/11/2023
Partouzan 14 11 20 12 - 57 -
Aballiers 12 6 18 15 - 51 -

Συνηθισμένη η Partouzan στα χιόνια!

Πέντε, αλλά παλικάρια οι παίκτες της Partouzan, πήραν την νίκη απέναντι στους Abaliers με 57-51, σκαρφαλώνοντας έτσι στη βαθμολογική κατάταξη του τετάρτου ομίλου της Evolution.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Abaliers να μπαίνουν ζεστοί από τα 6,75 και να σκοράρουν με τον Βερνίκο (5π) και τον Σ. Θάνο (3π) και την Παρτουζάν να κυκλοφορεί ωραία την μπάλα και να βρίσκει σκορ με τον Ρηγανάκο και το Νακόπουλο (4π). Η ομάδα του Καραδήμα ήταν ελαφρώς καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο, πράγμα το οποίο φάνηκε και στο τελικό σκορ, 14-12.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι ασπρόμαυροι και συγκεκριμένα οι Νακόπουλος, Ρηγανάκος με τέσσερις και ο Τσαπλές με τρεις. Ο Μανώλης και ο Κρητικός αντέδρασαν για τους Abaliers, οι οποίοι βρέθηκαν σε θέση συνοδηγού στο τέλος του ημιχρόνου, με τον φωτεινό πίνακα του Αγίου Νικολάου να γράφει 25-18.

Με ένα ασύλληπτο επιθετικό κρεσέντο ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι σκόραραν 16 πόντους σε πέντε λεπτά, με μπροστάρη τον Κρητικό με 3 εύστοχα τρίποντα. Η Παρτουζάν παρέμεινε ψύχραιμη και με τέσσερις πόντους του Ρηγανάκου του Παυλόπουλου και έξι του Νακοπούλου παρέμεινε μπροστά στο σκορ με +9, 45-36.

Στα τελευταία δέκα λεπτά, ο Νακόπουλος με επτά τράβηξε το κουπί για την Παρτουζάν, ενώ από την άλλη, ο Κρητικός με επτά ακόμα πόντους συνέχισε την πολύ καλή εμφάνιση του. Οι Abaliers δεν παράτησαν στιγμή το παιχνίδι, ο Σ. Θάνος έβαλε δύο πολύ μεγάλα τρίποντα, αλλά οι τρεις πόντοι του Τσαπλέ και οι δύο του Παυλόπουλου ήταν αρκετοί για να δώσουν στην Παρτουζάν το τέταρτο ροζ φύλλο για φέτος.

Bettson MVP για την αρμάδα του Καραδήμα αναδείχτηκε ο Νικόλας Νακόπουλος ο οποίος πέτυχε 19 πόντους, κατέβασε 7 ριμπαουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 5 κλεψίματα, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Απόστολος Κρητικός με 24 πόντους, 2 ασιστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 ριμπάουντ.

Οι νικητές είχαν 19/43 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 4/6 βολές, 39 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 8/23 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 8/12 βολές, 25 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη .

Partouzan (Καραδήμας): Τσαπλές 10, Καραδήμας 5, Ρηγανάκος 14, Νακόπουλος 19, Παυλόπουλος 9.

Abaliers (Θάνος): Πολυχρόνης 2, Κρητικός 24, Θάνος Σ. 12, Θάνος Ν. 4, Βερνίκος 7, Μανώλης 2.

Τι μας άρεσε: Η φοβερή επιθετική έκρηξη των φιλοξενούμενων στη τρίτη περίοδο!