31/10/2023
New World Fix 12 12 22 28 - 74 -
Space Hellas 19 21 27 12 - 79 -

"Συνταγή" Μαμαλάκης!

Παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ για τρία δεκάλεπτα, η Space Hellas επικράτησε των New World Fix με 74-79 για την έβδομη αγωνιστική της Elite League by Betsson και ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Η Space Hellas ήταν αυτή που επέβαλε τον δικό της ρυθμό στο ξεκίνημα της συνάντησης και με 7 πόντους του Μαμαλάκη και 4 του Ντουμάνη, προηγήθηκε με 12-19. Η τριάδα Ρωμοσιού, Ζωιτού και Santaniello έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον καθένα να σκοράρει 4 πόντους.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Βούζας πήρε μπρος και με 9 δικούς του πόντους, 4 του Σιφναίου και 4 του Μαμαλάκη, οι οράνιε πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 24-40! Τους New World Fix κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Diallo και οι 4 του Ρωμοσιού.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Space Hellas είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με 11 πόντους του Μαμαλάκη, δύο τρίποντα του Βούζα, 6 πόντους του Ντουμάνη και 4 του Σιφναίου, ξέφυγε στους 21 πόντους, 46-67! Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Τασιούδη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τα δύο τρίποντα του Santaniello και τις βοήθειες των Ζαμπέτη και Diallo. Σκορ τρίτης περιόδου 46-67!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New World Fix ξύπνησαν και με 8 πόντους του Ζωιτού, 7 του Santaniello, 7 του Ρωμοσιού και 4 του Σταματόπουλου, πλησίασαν στους 4, 74-78, 30" για τη λήξη. Άντεξε τελικά η Space Hellas στην πίεση των αντιπάλων και με τον Μαμαλάκη να βάζει νωρίτερα τρία μεγάλα τρίποντα, έφτασε στη νίκη με 74-79!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 16/27 βολές, 17/48 δίποντα και 8/21 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/11 βολές, 23/51 δίποντα και 9/20 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των New World Fix ο Diallo με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 4/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 3 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp της Space Hellas ο Μαμαλάκης με 31 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 4/9 δίποντα και 6/11 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

New World Fix (Τασιούδης): Diallo 10, Παναγιωτάκης 5 (1), Santaniello 17 (4), Λογγίτσης, Ζωιτός 12 (2), Ρωμοσιός 20 (1), Βαμβακούσης 2, Ζαμπέτης 4, Σταματόπουλος 4

Space Hellas (Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 4, Μπαζώρας, Μαμαλάκης 31 (6), Βούζας 17 (3), Σιφναίος 11, Ελευθερίου, Κωνσταντινίδης 2, Μπαμπάκος 4, Ντουμάνης 10, Ηλιόπουλος

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Μαμαλάκη, αλλά και η προσπάθεια των Fix στο τελευταίο δεκάλεπτο!