23/02/2022
Peteenagers BC - - - - - 55 -
Patras Orlando Tragic - - - - - 31 -

Συντριβή τou Orlando απο τους Peteenagers

Σε ένα μονόπλευρο παιχνίδι εξελίχθηκε η αναμέτρηση μεταξύ Peteenagers και Patras Orlando Tragic το βράδυ της Τετάρτης. Οι «πετεινοί» μπήκαν δυνατά στο 2ο δεκάλεπτο και διέλυσαν την αποδεκατισμένη ομάδα του Γοργία. 55-31 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Καλύτερα ξεκίνησαν οι Patras Orlando Tragic στο 1ο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν καλύτερα στο γήπεδο, έκλεισαν ωραία τους χώρους στην άμυνα και δημιούργησαν μια διαφορά 5 πόντων (8-13). 6 πόντους πέτυχε ο captain Γοργίας και 3 ο Βελλιανίτης. Στην αντίπερα όχθη, 2 καλάθια εκτός ισορροπίας έβαλε ο master του είδους Ασπρούλιας.

Η ζημιά για το Orlando έγινε στην εν τέλει μοιραία 2η περίοδο. Οι «πετεινοί» μεταμορφώθηκαν σε «αετούς» και «κατασπάραξαν» το Orlando. Με άμυνα που θα έπρεπε να διδάσκεται, οι Peteenagers έβαλαν 20 πόντους και δέχθηκαν μόλις 1 καλάθι (Γοργίας). 10 πόντους πέτυχε ο Δημιτριάδης, με τον Χαντζαντώνη να ακολουθεί με 8. Το α’ ημίχρονο έκλεισε με την διαφορά στους 13 πόντους υπέρ των γηπεδούχων.

Σε μια επανάληψη του 2ου δεκάλεπτου, οι Peteenagers έστειλαν την διαφορά στους 27 πόντους (20-6). Δέχθηκαν μόλις 6 πόντους, ενώ ο Ασπρούλιας επιθετικά έκανε πάρτι (10 πόντοι). 2 καλάθια είχε ο Καπώνης για το Orlando που μάλλον είχε παραδώσει τα όπλα.

Το μόνο που κατάφεραν οι Orlando Tragic στην 4η περίοδο ήταν να ρίξουν την διαφορά στους 24 πόντους. Με το τελικό σκορ να είναι 55-31 οι Peteenagers πανηγύρισαν ακόμα μία νίκη. 5 πόντους είχε ο Ασπρούλιας και 3 ο Δρουγούτης. Από 4 πόντους έβαλαν Παπαγεωργίου και Λάζαρης για τους ηττημένους.

Mvp του αγώνα ήταν ο Θοδωρής Ασπρούλιας με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ (5-2), 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 29:22 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Γοργίας με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ (1-7), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, αλλά και 2 λάθη σε 33:12 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, οι Peteenagers είχαν 14/50 δίποντα (28%), 5/15 τρίποντα (33,3%), 12/14 βολές (86%), 53 ριμπάουντ (14-39), 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 8 λάθη. Οι Patras Orlando Tragic είχαν 13/50 δίποντα (26%), 0/14 τρίποντα (0%), 5/10 βολές (50%), 41 ριμπάουντ (12-29), 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη.

Peteenagers(Λέζος): Αλεξόπουλος (17 ριμπ), Ασπρούλιας 18 (7 ριμπ), Δημητριάδης 12 (8 ριμπ), Διαμαντόπουλος 5, Δρουγούτης 3, Ησαΐας 2 (10 ριμπ), Παπαγιάννης 2, Χατζαντώνης 13.

Patras Orlando Tragic(Σόκκος): Βελλιανίτης 3, Γοργίας 10 (8 ριμπ), Κακαβάς, Καπώνης 6, Λάζαρης 6 (11 ριμπ), Παπαγεωργίου 4, Πατρινός 2, Ράπτης.

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Στέργιος Χαντζαντώνης που πέτυχε 13 πόντους με πολύ καλά ποσοστά!

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Peteenagers!