Τα Βουνά Ath 11 18 5 20 - 54 -
Space Jam 10 16 28 16 - 70 -

Συνεχίζει αήττητη η Space Jam!

Το 4/4 στην Summer Development League έκανε την Δευτέρα το βράδυ η Space Jam καθώς επικράτησε των Βουνών στο Μαζαράκη.

Παρά τις απουσίες τους, τα Βουνά ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με καλάθια των Κωνσταντίνου, Γκραίκου και Φιλντίση απέκτησα προβάδισμα βραχείας κεφαλής στο τέλος του δεκαλέπτου. Για τους φιλοξενούμενους οι Μανωλόπουλος και Ντεμελής ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Με την ίδια συνταγή της επιτυχίας, υπομονή στην επίθεση και πρωταγωνιστές τους Τουρλιούμη και Κωνσταντίνου, τα Βουνά διατήρησαν με νύχια και με δόντια το υπέρ τους προβάδισμα και προηγήθηκαν με 29-26 στο φινάλε του ημιχρόνου. Η Space Jam με την είσοδο των Κανλή, Θεοδωρόπουλου και Γκέου έγινε πιο παραγωγική, όμως της έλειπε το... κάτι παραπάνω για να κάνει την ανατροπή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, "έσφιξαν" την άμυνά τους και με τρομερό επιμέρους σκορ 5-28, έφεραν "τούμπα" το ματς και μετέφεραν το -3 του ημιχρόνου σε +20 (34-54), ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Τα Βουνά παρουσίασαν σημάδια κόπωσης, έκαναν πολλά λάθη και βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού η διαφορά είχε ξεφύγει για τα καλά και τα Βουνά δεν έδειχναν να έχουν τα ψυχικά αποθέματα για να επιστρέψουν στο ματς. Έτσι, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες και οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενα καλάθια του Μανωλόπουλου έφτασαν στη νίκη με 54-70.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μανωλόπουλος με double double και 24 πόντους (5/12 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/8 βολές, 16 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/42 δίποντα, 2/14 τρίποντα και 12/23 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/55 δίποντα, 8/31 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ.

Βουνά (Ράλλης): Γκραίκος 25, Κωνσταντίνου 17 (1), Ράλλης 4, Τουρλιούμης 4 (1), Φιλντίσης 4

Space Jam (Μαυροσκότης): Γεραφέντης 2, Γιακουμής 2, Γκέος 17, Θεοδωρόπουλος 4, Κανλής 4, Μανωλόπουλος 24 (3), Μαυροσκότης 3 (1), Ντεμελής 12 (4), Παπαχαρίσης 2, Φώτης

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο της Space Jam που ουσιαστικά της χάρισε τη νίκη.