17/10/2022
Mad Frogs 15 18 17 11 - 61 -
Hoopers BC 12 12 11 15 - 50 -

Συστήθηκαν στη Master με νίκη οι Mad Frogs!

Βράδυ Δευτέρας στο Basketaki Arena Mad Frogs και Hoopers αναμετρήθηκαν στην πρεμιέρα της φετινής Master League. Η ομάδα του Γιώργου Αδαμόπουλου, ούσα ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια, έφτασε στη νίκη με 61-50 απέναντι στους σκληροτράχηλους Hoopers. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σχετικά μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους τυπικά γηπεδούχους να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Το δίδυμο Brkic (5π.) – Αδαμόπουλος (4π.) ξεχώρισε στην πολύφωνη επίθεση των Βατραχιών. Στην άλλη πλευρά, οι Hoopers παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους τους, με τον Λιαράκο (5π.) να κάνει τη διαφορά στο επιθετικό σκέλος. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-12.

Στη υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, οι Mad Frogs παρέμειναν σε θέση οδηγού χτίζοντας μάλιστα διψήφιο προβάδισμα. Οι νεοαποκτηθέντες Σπανός (5π.) και Μοσχοβίτης (5π. με 1 τρ.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Brkic (3π.), Καραντζούνη (3π.) και Κατσαρό (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Hoopers βρήκαν λύσεις χάρη στις επιθετικές ενέργειες των Ματθαίου (5π. με 1 τρ.), Γεωργόπουλου (2π.), Λιαράκου (2π.) και Λιόκα (2π.), αλλά βρέθηκαν πίσω στην ανάπαυλα με 9 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 33-24.

Εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο από τους μετέπειτα νικητές που συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 17-11. Η front line των πρασίνων έκανε και πάλι τη ζημιά, με τους Brkic και Σπανό να μετρούν από 5 πόντους έκαστος. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Hoopers που είδαν βασικούς τους παίχτες να φορτώνονται με φάουλ. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-35.

Με αντεπίθεση διαρκείας, σκυλίσια άμυνα και πάθος οι Hoopers τα έδωσαν όλα για την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με τους Γεωργόπουλο (4π.), Σιδέρη (4π.), Γκάνη (3π.), Λιόκα (2π.) και Λυγερό (2π.) να σκοράρουν, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 6. Η ψυχραιμία των Mad Frogs, ωστόσο, σε συνδυασμό με τις βιαστικές επιλογές των Hoopers στο κρίσιμο σημείο έπαιξαν καταλυτικό ρόλο. Τα Βατράχια σκόραραν όσο χρειάστηκε με τους Καραντζούνη (4π.), Σπανό (4π.) και Brkic (2π.), επανέφεραν λίγο πριν το φινάλε τη διψήφια τιμή στη διαφορά και απέδρασαν από το Basketaki Arena με το πρώτο πολύτιμο ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα της Master.

Στο τέλος του αγώνα, οι Mad Frogs είχαν 20/42 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 15/26 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Hoopers είχαν 17/51 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Σπανός με 16 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 23 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Γεωργόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/2 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Mad Frogs (Αδαμόπουλος) : Brkic 15 (8ρ.), Αδαμόπουλος 6 (4ρ.), Βλασταρίδης (4ρ.), Καραντζούνης 11 (7ρ.), Κατσαρός 3 (4 ασί.), Κωστόπουλος 2, Μοσχοβίτης 7 (1), Σαΐνης 1 (4 ασί.), Σπανός 16 (5ρ.).

Hoopers (Ματθαίος) : Γεωργόπουλος 8 (14ρ.), Γκάνης 6 (1), Λιάπης 1 (8ρ.), Λιαράκος 11 5ρ.), Λιόκας 6 (8ρ.), Λυγερός 3 (3 κλεψ.), Ματθαίος 5 (1), Σιδέρης 10 (5ρ.).

Τι μας άρεσε : Η ποιότητα στο φετινό ρόστερ των Mad Frogs

Τι δεν μας άρεσε : Οι συνεχόμενες εντάσεις και διαμαρτυρίες.