01/12/2021
Promitheas Oldschool - - - - - 80 -
Τα Βουνά - - - - - 76 -

Ο πρώτος εμφύλιος των Λιόλιων – 2021μ.Χ.

Το βράδυ της Τετάρτης, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Master League, ο Promitheas Old School αναμετρήθηκε με τους Ι5. Σε ντέρμπι εξελίχθηκε το παιχνίδι, με τις 2 ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια συνεχώς. Στην παράταση κρίθηκε ο αγώνας με τον Προμηθέα να γυρίζει από το-4 στα 20 δεύτερα, να στέλνει στην παράταση το ματς και εν τέλει να κερδίζει με σκορ 80-76 τους άκρως βελτιωμένους Ι5!

Χάρμα οφθαλμών ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Με τους 3 Λιόλιους στο παρκέ, τα βλέμματα ήταν στραμμένα πάνω τους. 21-16 ήταν το τελικό σκορ με τον Προμηθέα να είναι μπροστά. Από 7 πόντους είχαν Ταπεινός και Γκορτσίλας για τους γηπεδούχους. 6 πόντους και πολύ καλή άμυνα έπαιξε για τους Ι5 ο Δ. Λιόλιος, ενώ με 2 καλάθια ακολούθησαν Παπανικολάου και Ν. Λιόλιος.

Στο +8 έφτασαν οι βετεράνοι παίχτες του Προμηθέα στην 2η περίοδο. Έχοντας επιθετικά ηγέτη τον Ταπεινό που έφτασε τους 13 πόντους στο ημίχρονο, η ομάδα του Π. Λιόλιου έδειχνε να ελέγχει το ματς. 4 σερί πόντους έβαλε ο εκρηκτικός Ν. Λίολιος και 7 σκόραρε ο Παπανικολάου. 37-29 ήταν το σκορ του 1ου μισού.

Το πόδι στο γκάζι πάτησαν οι «γιωτάδες» στο 3ο δεκάλεπτο. Με πάθος και πολλά τρεξίματα, οι Ι5 κατάφεραν να μετατρέψουν το -8 σε -2. Πρωταγωνιστικό ρόλο σε αυτό δεν είχε 1 παίχτης, αλλά όλη η ομάδα, καθώς η άμυνα των Ι5 ήταν φανταστική. Στο επιθετικό κομμάτι σκόραραν 6 διαφορετικοί παίχτες! Για τους γηπεδούχους που έδειχναν να μην έχουν ρυθμό επιθετικά, από 2 καλάθια είχαν Γκορτσίλας και Κλαουδάτος, με τον Π. Λιόλιο να ευστοχεί σε 1 σουτ έξω από τα 6.75! 14-20 ήταν το σκορ της περιόδου.

Όλα θα κρίνονταν στο 4ο και τελευταίο (μπορεί και όχι) δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι Ι5 ξεκίνησαν τρομερά, εκμηδένισαν την διαφορά και πήραν τα ηνία του αγώνα. Τι και αν γύρισαν τούμπα το ματς και κέρδιζαν με 4 πόντους 20 δεύτερα πριν την λήξη; Κάποια λάθη σε συνδυασμό με τους ψύχραιμους παίχτες του Λεονάρδου, είχαν ως αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάει στην παράταση 66-66. Ο Κλαουδάτος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ από την χαμένη βολή και έκανε το 64-66, 66-66. Ο Αναστασόπουλος αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα και η συνέπεια ήταν το 1ο εξτρά πεντάλεπτο για φέτος. 3 καλάθια είχε για τους γηπεδούχους ο Κλαουδάτος, ενώ 4 πόντους με πολλά σημαντικά κλεψίματα είχε ο Νικόλας Λιόλιος για τους Ι5. 15-17 ήταν το σκορ της περιόδου.

Στο εξτρά 5λεπτο μίλησε η εμπειρία των βετεράνων. Με ορθό και μεθοδικό μπάσκετ η αρμάδα του Παναγιώτη Λιόλιου ισοπέδωσε τους Ι5 των Δ. και Ν. Λίολων και πήρε την μεγάλη νίκη. 5 πόντους είχε για τον Προμηθέα ο Ταπεινός, ενώ 2 τρίποντα ο Δ. Λιόλιος για τους Ι5. Πλέον ο Παναγιώτης Λιόλιος μπορεί να κοιμάται ήσυχος γνωρίζοντας ότι κατατρόπωσε τα μικρότερα του αδέρφια.

Mvp του αγώνα ήταν ο Σάκης Κλαουδάτος με 22 πόντους, 18 ριμπάουντ (10-8), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 38:33 λεπτά συμμετοχής. Για τους Ι5 ξεχώρισε ο Διονύσης Λιόλιος με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ (2-10), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 36:10 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, ο Promitheas Old School είχε 26/52 δίποντα (50%), 5/22 τρίποντα (22,7%), 13/21 βολές (61,9%), 55 ριμπάουντ (15-40), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα και 24 λάθη. Οι Ι5 είχαν 23/42 δίποντα (54,8%), 7/37 τρίποντα (18,9%), 9/15 βολές (60%), 37 ριμπάουντ (8-29), 12 ασίστ, 19 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη.

Promitheas Old School(Λεονάρδος): Κωνσταντινόπουλος 1, Ταπεινός 19, Σοφιανόπουλος 3, Κλαουδάτος 22 (18 ριμπ), Λεονάρδος 7 (6 ασίστ), Γκορτσίλας 16 (11 ριμπ), Λιόλιος Π. 9 (11 ριμπ), Μπερτσιάς 3.

Ι5(Αρτέμης): Τσιρώνης 3, Σιτήστας 2, Λιόλιος Ν. 17 (6 ασίστ, 7 κλεψίματα), Μαραθιάς 6, Δόγκαλης 3, Αναστασόπουλος 7, Παπανικολάου 16 (6 κλεψίματα), Λευθεριώτης, Αγγιούς 2, Λιόλιος Δ. 20 (12 ριμπ).

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Ηλίας Γκορτσίλας που ήταν 3ος σε πόντους (16), 2ος σε ριμπάουντ (11) και 1ος σε κλεψίματα (3), για την ομάδα του!

Τι μας άρεσε: Γενικότερα ο αγώνας και ειδικότερα ο τρόπος παιχνιδιού του Νικόλα Λιόλιου!