13/11/2022
Melisses BC 18 18 19 21 - 76 -
The Roots 8 11 2 10 - 31 -

Σκαλί - σκαλί ανεβαίνουν οι Melisses!

Στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development2, οι Melisses πραγματοποίησαν τη πέμπτη νίκη στη λίγκα, καθώς επικράτησαν των The Roots με σκορ 76-31 .

Το ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι με τους Γαρυφαλάκη(4π) και Δούκα(5π) να ηγούνται των προσπαθειών της ομάδας τους πήραν τα ηνία στο σκορ Με9-2. Στη συνέχεια άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς στους 11πόντους(15-4), ενώ έκλεισαν τη περίοδο στον +10 με σκορ 18-8 . Ο Γαρυφαλάκης πέτυχε 6 πόντους, ενώ 4 είχε ο Θοδωρής Ανδραβίζος .

Στις πρώτες στιγμές του δευτέρου δεκαλέπτου η ομαδάρα του Σοκολάκη μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να βάλει δύσκολα στους αντιπάλους της. Με επιμέρους σκορ 3-7, κατέβασαν την διαφορά στους 6(21-15). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και βρέθηκαν στο +9(28-19,), ενώ με όπλο την άμυνά τους έτρεξαν σερί 8-0, κλείνοντας το ημίχρονο σε θέση οδηγού με σκορ 36-19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Melisses ξεδίπλωσαν στο παρκέ ένα μεγάλο μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτωνΠαίζοντας εκπληκτική άμυνα, βρήκαν σκορ τόσο στο αιφνιδιασμό, όσο και σε σετ παιχνίδι και οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης έχοντας προβάδισμα 34 πόντων με σκορ 55-21 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το τελικό σκορ πέρασε σε δεύτερη μοίρα, αφού η φάση που στιγμάτισε την αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε εφτά λεπτά πριν το τέλος της. Ο Βασίλης Σοκολάκης  υποδέχτηκε την μπάλα, πήρε την εσωτερική, περπάτησε στον αέρα και άφησε την μπάλα στο καλάθι με μαεστρικό τρόπο, χαρίζοντας μια σπάνιας ομορφιάς φάση. Για το τυπικό της υπόθεσης, το τέλος του αγώνα βρήκε τις Melisses να πανηγυρίζουν τη πέμπτη τους νίκη στο πρωταθλήματος της Development League με σκορ 76-31, σκαρφαλώνοντας στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας του 2ου ομίλου .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θωμάς Γαρυφαλάκης με 37 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ , ενώ για τους ηττημένους ο Ηλίας Αργυράκης είχε 4 πόντους και 11 ριμπάουντ .

Οι Melisses είχαν 19/43 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 5/13 βολές, 49 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 14 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 5 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/48 δίποντα, 1/22 τρίποντα, 0/5 βολές, 48 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα  και 17 λάθη .

Melisses(Πάτσης): Γανωτάκης 2, Γαρυφαλάκης 37, Δούκας 19, Κοντοπάνος 15, Μπουγιούκος, Πάτσης 3 .

The Roots(Σοκολάκης): Θεόδωρος Ανδραβίζος 7, Παναγιώτης Ανδραβίζος 2, Αργυράκης 4, Κραψίτης 8, Λουλουργάς 4, Παντελάτος 4, Σοκολάκης 2 .

Τι μας άρεσε : Οι 37 πόντοι του Γαρυφαλάκη και η καλαθάρα του Σοκολάκη !