16/10/2023
Aballiers 17 14 15 16 - 62 -
Λεγάμενοι BC 12 11 11 27 - 71 -

Σκα... μάγκικη νίκη για Λεγάμενους!

Ο "Boboric" ήταν σε καλό βράδυ και βοήθησε αρκετά ώστε η παρέα του να επικρατήσει των Aballiers, με το σκορ να κλείνει στο 62-71 υπέρ των Λεγάμενων, για τη δεύτερη αγωνιστική της Evolution!

Όμορφα μοιρασμένο, οργανωμένο και πολύ... σετ το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο παρέες, με τους Βερνίκο και Ματζουρίδη να ακολουθούν σε απόδοση τον Παγάνο (1), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-12 και να ανήκει στους Aballiers, με την είσοδό του Καρτσωνάκη και του Στάντζου να αλλάζει την εικόνα των Λεγάμενων προς το καλύτερο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι ένα... κλικ καλύτεροι, με τον Βερνίκο να συνεχίζει την... efficient βραδιά του και να υπογραφεί το 31-23 του πρώτου ημιχρόνου, σε ένα παιχνίδι που είχε ακόμα... ψωμί!

Την τρομερή ανατροπή σκηνικού και...διάθεσης των Λεγάμενων είδαμε στην τρίτη περίοδο, με τον Σκαμαγκά να είναι απλά ο... εαυτός του και να σκοράρει συνεχώς, με τους Λεγάμενους να προδίδονται από την... μοναδική κακή τους άμυνα στο δεκάλεπτο και να μπαίνουν με το 46-44 πίσω στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, έπειτα από καλάθι του Θάνου του Σωτήρη. Ο Δημήτρης Βρεττάκος ήταν πιο πολύ πολυδιάστατος από... φαντεζί και βοήθησε στο έπακρο ώστε οι "Πειραιώτες" να ολοκληρώσουν την καλή τους εμφάνιση με την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, με το τελικό σκορ να είναι το 62-71.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Σκαμαγκάς με 28 πόντους, 4 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από τους ξεχώρισε ο Σωτήρης Θάνος με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/42 δίποντα, 8/33 τρίποντα, 4/12 βολές, 50 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/35 δίποντα, 10/40 τρίποντα, 5/12 βολές, 42 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη.

Aballiers (Θάνος): Βερνίκος 11, Θάνος Σ. 21, Θάνος Ν. 4, Κρητικός 4, Μανώλης 3, Ματζουρίδης 11, Παγάνος 8.

Λεγάμενοι (Στάντζος): Αγαλόπουλος 4, Βρεττάκος 11, Δασκαλόπουλος, Δημουλιάς 7, Ζήμπρας, Καρτσωνάκης 19, Σκαμαγκάς 28, Στάντζος 2.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!