07/06/2023
Brooklyn Nerds 10 13 11 2 - 36 -
Athens Bucks 18 13 12 11 - 54 -

Σκαρφάλωσαν δεύτεροι οι Bucks!

Οι Athens Bucks έκαναν τη δουλίτσα τους το βράδυ της Τρίτης στον Σπάρτακο, σε ένα παιχνίδι που είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα, έφτασαν σχετικά εύκολα στο τελικό 36 – 54, απέναντι στους Brooklyn Nerds, κλειδώνοντας παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι Athens Bucks μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού στο πρώτο δεκάλεπτο και στοχεύοντας με επιτυχία μέσα στο ζωγραφιστό με Αμανατίδη(6), Χριστόπουλο(6) και Περίκο(4) να ηγούνται της επίθεσης, ξέφυγαν με 10 – 18. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Nerds στηρίζονταν σχεδόν αποκλειστικά στον Φορτσάτο που πέρυχε 6 πόντους, με Παπαναστασίου και Ζαμάνη να προσφέρουν από ένα καλαθάκι.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο στην δεύτερη περίοδο(13-13), με τον Κόσσυβα να απειλεί κυρίως για τους γηπεδούχους σκοράροντας 7 πόντους και τους Bucks με Δανιά(5) και Λυραντωνάκη(4) να δίνουν βοήθειες από τον πάγκο, να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 23 – 31.

Οι Nerds έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο και με τον Γιαννουλάκη να τρυπάει την αντίπαλη άμυνα στον κενό χώρο με 6 πόντους και τον Κοντορουχά να σκοράρει από τα 6.75, πλησίασαν στους τρεις. Σε εκείνο το σημείο, το σύνολο του Γκορίτσα ανέβασε την απόδοση του, έσφιξε την άμυνα του και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από Αμανατίδη, Περίκο και Πούγια , ξέφυγε και πάλι με 34 – 43.

Μονόλογος ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης για τους Athens Bucks, που έτρεξαν επιμέρους 2 – 11 με Πούγια(4), Δανιά, Περίκο και Βερώνη, διαμορφώνοντας το τελικό 36 – 54 που τους έστειλε στην επόμενη φάση.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μάκης Αμανατίδης με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευστάθιος Φορτσάτος με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Nerds είχαν 13 / 44 δίποντα, 2 / 19 τρίποντα, 4 / 13 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Οι Bucks είχαν 22 / 40 δίποντα, 1 / 21 τρίποντα, 7 / 11 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Brooklyn Nerds(Κοντορουχάς): Γιαννουλάκης 8, Ζαμάνης 6, Καραδάκης, Κοντορουχάς 3, Κόσσυβας 7(11ρ.), Πανδής 2, Παπαναστασίου 2, Φορτσάτος 8(10ρ.)

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αμανατίδης 12(7ρ.), Αποστολόπουλος 4, Βερώνης 4, Γκορίτσας, Δανιάς 8(7ρ.), Λάζος 1, Λυραντωνάκης 4, Περίκος 9, Πούγιας 6(10ρ.), Χριστόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Η συγκέντρωση που έδειξαν οι νικητές από το πρώτο δεκάλεπτο και η πίστη που είχαν για να πάρουν το νικηφόρο αποτέλεσμα.