25/01/2022
Αναλώσιμοι 16 23 20 15 - 74 -
Buzzer Eaters 12 8 15 17 - 52 -

Σκαρφάλωσαν στην κορυφή οι τρομεροί Αναλώσιμοι!

Το απόγευμα της Κυριακής 23 Ιανουαρίου στο δροσερό Μενίδι, οι Αναλώσιμοι πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση, επικράτησαν εύκολα με 74 – 52 απέναντι στους Buzzer Eaters παίρνοντας και την διαφορά του πρώτου γύρου ,σκαρφαλώνοντας στην κορυφή του τέταρτου ομίλου της Development.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο παιχνίδι έκαναν οι Αναλώσιμοι και με 5 πόντους του Χρηστακάκου και τρίποντα από Φωτίου και Νικολόπουλο προηγήθηκαν 11 – 0. Στην συνέχεια οι Eaters συνήλθαν και μείωσαν κυρίως με 5 πόντους του Ρίζου και τρίποντο του Ζαννιά, για να έρθουν Χρονόπουλος και Αντωνιάδης με τρίποντο να διαμορφώσουν το 16 – 12.

Εκπληκτική εμφάνιση έκαναν οι Αναλώσιμοι στο δεύτερο δεκάλεπτο με την διαφορά να πηγαίνει σε υψηλά επίπεδα. Ο Χρηστακάκος έκανε ότι ήθελε μέσα στον αγωνιστικό χώρο με 10 πόντους και με άξιους συμπαραστάτες τους Χρονόπουλο με 4 και Μανώλη με 5 πόντους αντίστοιχα πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 39 – 20. Για τους κοιμώμενους Buzzer Eaters που αντιμετώπιζαν μεγάλα προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, ξεχώρισε ο Ρίζος με 3 πόντους.

Το ματς απέκτησε ποιο γρήγορο ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Αναλώσιμους να συνεχίζουν να ανεβάζουν την διαφορά . Οι Eaters προσπαθούσαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα με τον Ρίζο πρώτο σκόρερ με 4 και πέντε ακόμα παίκτες να σκοράρουν, όμως οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι! Ο Μανώλης πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους, έχοντας από κοντά Αντωνιάδη, Χρηστακάκο με 4 και Γρηγορόπουλο με τρίποντο, με το σκορ να γίνεται 59 – 35.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με την εικόνα του ματς να μην αλλάζει. Η ομάδα του Ζαννιά πάλευε να μειώσει το σκορ με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Δρούγκα με 6 και Ρίζο με 4 πόντους αντίστοιχα, αλλά η παρέα του Νικολόπουλου, βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι κυρίως με Χρηστακάκο, Ζάφειρα και Χρονόπουλο να βάζουν από 4 πόντους, ολοκλήρωσε την μεγάλη νίκη της με 74 – 52 , παίρνοντας και την διαφορά από τον αντίπαλο.

Οι Αναλώσιμοι είχαν 22 / 41 δίποντα, 8 / 25 τρίποντα, 6 / 12 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Οι Eaters είχαν 16 / 46 δίποντα, 3 / 24 τρίποντα, 11 / 26 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 9, Μανώλης 12, Φωτίου 3, Χρηστακάκος 24(11ρ.), Λιάσκας 2, Πολύδωρος 2, Καστανιάς, Χρονόπουλος 10(11ρ.) Νικολόπουλος 6, Ζάφειρας 6.

Buzzer Eaters(Ζαννιάς): Γιάννος 5, Βουνισέας 2, Ρίζος 19, Χαραλαμπόπουλος, Ζαννιάς 10, Δεδεμάδης 3, Δρούγκας 10, Καύκας 2(9ρ.), Λιγνός 1(11ρ.).

Τι μας άρεσε: Η επιβλητική εμφάνιση των Αναλώσιμων!