18/11/2023
Los Lampriniers 17 13 11 15 - 56 -
Mikrokosmos 6 11 10 16 - 43 -

Σκαρφάλωσαν στην τετράδα οι Los Labriniers!

Άνετη νίκη την έκτη σε οκτώ παιχνίδια, πέτυχαν το απόγευμα του Σαββάτου οι Los Labriniers, σε ένα παιχνίδι που είχαν τον απόλυτο έλεγχο από την αρχή και χωρίς να κινδυνέψουν καθόλου απέναντι στοn Mikrokosmo Athens, επικράτησαν με 56 – 43.

Οι Labriniers έκαναν εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, έβγαλαν πολλή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και στοχεύοντας κυρίως μέσα στο ζωγραφιστό με Ευγενεία(7) και Γρύλλη(4), έχτισαν διψήφια διαφορά. Στο στρατόπεδο των Λευκών που αντιμετώπιζαν προβλήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, από ένα καλάθι πέτυχαν Γιαννατζόγλου, Τσατσαρώνης και Περράκης, για το 17 – 6.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν πιο ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους τυπικά γηπεδούχους να κρατούν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Οι Labriniers χωρίς να αγχωθούν και με τον Ευγενεία ξανά ηγέτη στην επίθεση με 5 πόντους, έβρισκαν τις λύσεις απέναντι στις προσπάθειες των φιλοξενούμενων για αντεπίθεση. Ο Mikrokosmos έβγαλε μεν διάθεση με τον Περράκη να σέρνει τον χορό και τον Γιαννατζόγλου πρώτος σκόρερ με 5 πόντους, όμως έμεινε πίσω στο τέλος του ημιχρόνου με 30 – 17.

Από ένα καλό πεντάλεπτο είχαν οι ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο, με την εικόνα της αναμέτρησης να μην αλλάζει και τους Μωβ να κρατούν διαφορά ασφαλείας. Ο Μικρόκοσμος με Γιαννατζόγλου και Περράκη να σκοράρουν από 4 πόντους, προσπάθησαν να αλλάξουν τα δεδομένα του αγώνα, με τους Labriniers να βρίσκουν τις απαραίτητες λύσεις με 4 του Ευγενεία και τρίποντο του Γκόλια, για το 41 – 27.

Το τέταρτο δεκάλεπτο που ήταν διαδικαστικού όπως φάνηκε χαρακτήρα, ήταν και το πιο πλούσιο από πλευράς συγκομιδής των δύο ομάδων(15-16). Οι φιλοξενούμενοι παρά την μεγάλη διαφορά που ήταν πίσω δεν σταμάτησαν λεπτό να παλεύουν και έβρισκαν σκορ κυρίως από Περράκη(5), Γκούμα(4)και Γιαννατζόγλου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Μωβ που είχαν συνεχώς διψήφια διαφορά και δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες,είχαν τους Αντωνόπουλο με 5, Θωμόπουλο και Βασιλάκη με 3 πόντους αντίστοιχα, να τραβούν το κουπί,διαμορφώνοντας εντέλει το τελικό 56 – 43.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Βασίλης Ευγενείας με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λευτέρης Περράκης με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Labriniers είχαν 22/43 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 6/17 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Ο Mikrokosmos είχε 13/44 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 11/19 βολές, κατέβασε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Los Labriniers (Βαμβακάς): Αντωνόπουλος 5, Βαμβακάς 2, Βασιλάκης 5, Γκαραγκάνης 6, Γκόλιας 3, Γρύλλης 10(10ρ.), Ευγενείας 16(11ρ.), Θωμόπουλος 9.

Mikrokosmos(Φραγκογιάννης): Γιαννατζόγλου 14, Γκούμας 6, Κιοσσές, Παπαδημητρόπουλος 3(7ρ.), Περράκης 14(13ρ.), Τσατσαρώνης 4, Φραγκογιάννης 2, Φρυσάλης.

Τι μας άρεσε: Η τρομακτική αλτικότητα από δύο αντιπάλους αθλητές, τους Γκαραγκάνη και Περράκη.