28/01/2022
Collectors 17 5 8 4 - 34 -
San Antonio Smurfs 19 13 6 13 - 51 -

Σκαραφάλωσαν στην τετράδα οι San Antonio Smurfs!

Το βραδάκι της Πέμπτης 27 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena, οι San Antonio Smurfs έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 34 – 51 επί των Collectors, σκαρφαλώνοντας στην τέταρτη θέση του τέταρτου ομίλου της Development.

Πολύ γεμάτο από σκορ και θέαμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τους Smurfs να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 17 – 19. Για τους Collectors ξεχώρισε ο Κυριάκου με 8 πόντους και είχε από κοντά τον Σαβέριο με 4 και τον Παπασπύρο με ένα τρίποντο, ενώ για τον προπορευόμενους, 5 πόντους είχε ο Καλαϊτζόγλου, 4 ο Σταύρου κι από ένα τρίποντο Μανδρώνης και Μουτσιόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι και ανέβαζαν την διαφορά , απέναντι στους πολύ άστοχους Collectors . Ο Γιαννόπουλος ήταν πρώτος σκόρερ με 5 πόντους και ακολούθησαν Μουτσιόπουλος και Σωτηρίου με τρίποντα για τους Smurfs, ενώ τους 5 πόντους των γηπεδούχων ,έβαλαν Τσατσάνης με τρίποντο και Κλεισούρας για το 22-32 του ημιχρόνου.

Ισορροπημένο και με χαμηλό σκορ ήταν το τρίτο δεκάλεπτο μεταξύ των δύο ομάδων, με τη διαφορά να μένει υπέρ των Smurfs. Τρεις πόντους με βολές για τους γηπεδούχους έβαλε ο Παπασπύρος κι από ένα καλάθι Κυριάκου και Τσατσάνης, ενώ για τους φιλοξενούμενους ένα τρίποντο ο Χατζηγεωργιάδης κι από ένα καλάθι Σωτηρίου και Καλαϊτζόγλου(30-38).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Στρουμφάκια δεν αντιμετώπισαν καμιά δυσκολία και έφτασαν εύκολα στην νίκη με 34 – 51. Μανδρώνης με 5 και Αλέξης με 4 πόντους αντίστοιχα ήταν τα πρώτα βιολιά για τους νικητές, ενώ τα δύο καλάθια για τους άστοχους ξανά Συλλέκτες , πέτυχαν Αγγελομάτης και Κυριάκου.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Σωτηρίου με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κυριάκου με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι Collectors είχαν 13 / 50 δίποντα, 2 / 18 τρίποντα, 2 / 16 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Οι Smurfs είχαν 10 / 37 δίποντα, 8 / 28 τρίποντα, 7 / 20 βολές, κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Collectors (Αγγελομάτης): Παπασπύρος 4, Λαγός (6ρ.), Αγγελομάτης 2, Τσατσάνης 7, Κλεισούρας 2, Γαζεπίδης, Κυριάκου 12(13ρ.), Κονδύλης 3, Σαβέριος 4.

San Antonio Smurfs (Γκουρογιάννης): Χατζηγεωργιάδης 4(6ρ.), Καλαϊτζόγλου 6, Αλέξης 4(10ρ.), Γιαννόπουλος 7(10ρ.), Γκουρογιάννης 2, Μποχωρίδης, Βουρλίτης (6ρ.), Μουτσιόπουλος 8, Μανδρώνης 9, Σταύρου 4(6ρ.), Σωτηρίου 7(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα των Smurfs σε όλη την διάρκεια του αγώνα!