15/12/2023
Salonica Old Stars 23 9 7 18 - 57 -
Batboys 17 11 14 19 - 61 -

Σκαρφάλωσαν στην βαθμολογία οι Batboys!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυνατά και για τις δύο ομάδες , οι Old Stars επέλεξαν για αυτό το ματς τους εμβληματικούς παίχτες Τροκάνα και Σαραφίδη, ενώ οι Batboys υπολογίζουν στη δυναμική διδυμάδα των Δημητρακούδη και Νικολούδη. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Old Stars να έχουν το προβάδισμα στο σκορ με 23-17, κερδίζοντας την πρώτη μάχη στο γήπεδο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια περίοδος εντυπωσιακών στιγμών, με τους παίχτες και των δύο ομάδων να ανταλλάσσουν χτυπήματα και θέαμα. Οι Old Stars προσπαθούσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα, αλλά οι Batboys ανέκτησαν έδαφος. Μετά από ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο, το σκορ έγινε 32-28 υπέρ των Old Stars, υποδεικνύοντας ότι ο αγώνας ήταν πιο ανοικτός από ποτέ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν η περίοδος της ανατροπής για τους Batboys. Οι Δημητρακούδης και Νικολούδης επέδειξαν εξαιρετική συνεργασία, ανατρέποντας το προβάδισμα των Old Stars. Με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, οι Batboys προηγούνταν με 39-42, αφήνοντας όμως το παιχνίδι για ακόμα μια φορά ανοιχτό.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο κρίθηκε καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα. Οι Old Stars προσπάθησαν να επαναφέρουν την κατάσταση υπέρ τους, αλλά οι Batboys διατήρησαν την ψυχραιμία τους. Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση οι Batboys κατάφεραν να κερδίσουν τον αγώνα με σκορ 57-61.

MVP του αγώνα είναι ο Χριστόδουλος Δημητρακούδης ο οποίος έβαλε 19 πόντους και κατάφερε να πάρει 7 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Old Stars είναι ο Χρήστος Σαραφίδης ο οποίος άγγιξε το Double Double έχοντας 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Salonica Old Stars: Λαθουράκης 2 , Βλάχος , Σαραφίδης 19 (2) , Κατράνας , Μπέτσιος 9 , Γεώργογλου 3 , Τροκάνας 18 (2) , Χριστόπουλος 6 (2) , Καρατσόρης

Batboys: Δάμαλας 2 , Καλβουρτζής 4 , Δημητρακούδης 19 , Μπογιας 11 (1) , Σπιθας 7 , Σπίθας 3 (1) , Γάτας , Νικολούδης 12 (2) , Τατιτζικίδης 3