27/01/2020
Tsouvalia 11 10 8 11 - 40 -
Αλκοολικός Αστέρας 8 10 13 17 - 48 -

Σκαρφάλωσε στην κορυφή ο Αλκοολικός Αστέρας!

Το Σάββατο το απόγευμα, 25 Ιανουαρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, σε ένα πάρα πολύ δυνατό ματς με αρκετά φάουλ και ένταση σε όλη την διάρκεια του, ο Αλκοολικός Αστέρας επικράτησε με 48 – 40 και πλέον συγκατοικεί στην πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου της development2 με τα Tsouvalia .
Ο Α. Ράπτης έβαλε τα δύο πρώτα καλάθια για τα Τσουβάλια, ενώ ο Αστέρας με Πιτσιλό, Λαουτατζή και τρεις βολές του Σαλιαρέλλη είχε το προβάδισμα με 4 – 8.Καλό φίνις έκαναν στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι και με 5 πόντους του Μαρκόπουλου και δύο βολές του Γ. Ράπτη πέρασαν μπροστά με 11 – 8.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με Α.Ράπτη, Μαρκόπουλο και Γ.Ράπτη να σκοράρουν από την γραμμή για τα Τσουβάλια , όμως ο Αλκοολικός με Λαουτατζή και Αντωνόπουλο μείωνε σε 14 – 12. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις με Γ.Ράπτη Μαρκόπουλο και Α. Ράπτη(4), ενώ για τους φιλοξενούμενους Πιτσιλός και Αργύρης μείωσαν και διαμόρφωσαν το 21 – 18 σκορ ημιχρόνου.
Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Αστέρας μπήκε πολύ δυνατά και με Λαουτατζή, Πιτσιλό ,Σαλιαρέλλη και Μαρινάκη να πετυχαίνουν από ένα καλάθι πήρε προβάδισμα με 21 – 26.Τα Τσουβάλια δεν άργησαν να αντιδράσουν και με Α. Ράπτη, Παπαθανασίου, Γ. Ράπτη και Μαγγανά πέρασαν και πάλι μπροστά προσωρινά, αλλά Πιτσιλός και Σιδηρόπουλος με τρίποντο έγραψαν το 29 – 31.
Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ο Α.Ράπτης με δύο συνεχόμενα καλάθια έβαλε μπροστά τα Τσουβάλια, όμως ο Αλκοολικός δεν πτοήθηκε και με πέντε βολές του Αντωνόπουλου και τρίποντο του Πιτσιλού ξέφυγε 33 – 39. Με τέσσερα λεπτά να απομένουν ακόμα για την λήξη του ματς Α. Ράπτης και Παπαθανασίου μείωσαν για τους γηπεδούχους, αλλά Λαουτατζής με 5 πόντους και Αργύρης με δίποντο έγραψαν το 37 – 46. Ο Παπαθανασίου με τρίποντο έδωσε την τελευταία ελπίδα στα Τσουνάλια , ενώ ο Λαουτατζής με δύο εύστοχες βολές λίγο πριν από το φι απλα διαμόρφωσε το τελικό 40 – 48.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σωτήρης Πιτσιλός με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ράπτης με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.
Συνολικά τα Τσουβάλια είχαν 11/46 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 9/20 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.
Ο Αστέρας είχε 11/32 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 14/27 βολές, κατέβασε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.
Tsouvalia (Κυριακίδης): Μαρκόπουλος 8(8ρ.), Α. Ράπτης 16 (15ρ.), Κυριακίδης, Παπαθανασίου 8, Ι. Ράπτης 6 (12ρ.), Μαγγανάς 2 (8ρ.), Αρσενικός, Σωτηρόπουλος, Γεωργίου (3 ασίστ).
Αλκοολικός Αστέρας(Σκλάβος): Αντωνόπουλος 6, Μαρινάκης 2, Λαουτατζής 14(6ρ.), Σιδηρόπουλος 3, Σαλιαρέλης 5 (6ρ.), Αργύρης 4, Παυλάκης (7 ρ.), Παπαδόπουλος, Πιτσιλός 14 (8ρ.).
Τι μας άρεσε: Ντέρμπι με τα όλα του.Δυνατές μονομαχίες,ανατροπές και σασπένς μέχρι το τέλος.