05/04/2024
Phoenix BC 17 7 25 10 - 59 -
SKG Bugs 24 15 11 22 - 72 -

SKG Bugs από άλλον πλανήτη!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με έντονη ένταση και δυναμική παρουσία από τις δύο ομάδες. Οι Phoenix με τους κορυφαίους παίκτες τους, τον Μπασακύρο και τον Δημητρίου, προσπαθούσαν να αντιμετωπίσουν την ισχυρή άμυνα που ασκούσαν οι Bugs, ειδικά οι Βοσκάκης, Παπαδόπουλος και Τασιούλας. Παρά την προσπάθειά τους, όμως, οι Phoenix βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 17-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Bugs συνέχισαν να επιδεικνύουν την υψηλή τους απόδοση και επιμένοντας στην άμυνα και την αποτελεσματική επίθεση, κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα. Οι Phoenix προσπάθησαν να ανακτήσουν την κατάσταση, αλλά οι Bugs παρέμειναν ανίκητοι, με το σκορ να φτάνει στο 24-39 με τη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια ανατρεπτική περίοδος για τους Phoenix. Με τη σθεναρή προσπάθειά τους και την επίμονη επίθεσή τους, κατάφεραν να μειώσουν σημαντικά τη διαφορά στο σκορ. Οι Bugs βρέθηκαν υπό πίεση και δυσκολία, καθώς οι Phoenix πλησίασαν στο σκορ, με το τελικό αποτέλεσμα του τρίτου δεκαλέπτου να είναι 49-50 υπέρ των Bugs.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αποφασιστικό για την τελική μοίρα του αγώνα. Οι Phoenix προσπάθησαν να αντιμετωπίσουν την επίθεση των Bugs και να ανατρέψουν το παιχνίδι, αλλά οι Bugs παρέμειναν ανίκητοι. Με τον Βοσκάκη, τον Παπαδόπουλο και τον Τασιούλα να συνεχίζουν να παίζουν εξαιρετικά, οι Bugs διατήρησαν το προβάδισμα και κατέληξαν σε μια εντυπωσιακή νίκη με σκορ 72-59.

MVP του αγώνα είναι ο Γεώργιος Μπούφος ο οποίος μάζεψε 14 ριμπάουντ και έκανε 3 τάπες.

Άξιος αναφοράς για τους Phoenix είναι ο Στάυρος Μπασακύρος ο οποίος πέτυχε 20 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ.

Phoenix BC: Δημητρίου 13 , Παπαβασιλείου 9 (2) , Καλογεράκης , Σκλέπος 6 , Πολυνόπουλος , Συμεωνίδης 1 , Σκλέπος , Μπασακύρος 20 , Παπαδόπουλος 5 (1) , Τζαφέρης , Δατσέρης 3

SKG Bugs: Ξάνθος , Αθανασιάδης 6 (1) , Τασιούλας 13 (2) , Παπαδόπουλος 4 , Λεφας 10 (2) , Βοσκάκης 14 , Μπούφος 2 , Παπαδόπουλος 13 (2) , Χριστοφορίδης 10 (1)