11/04/2023
SKG Bugs 12 22 18 26 - 78 -
CITÉ BC 12 6 11 17 - 46 -

SKG Bugs από την αρχή μέχρι το τέλος!

Το πρώτο δεκάλεπτο θα ξεκινήσει αρκετά δυστακτικά και για τις δύο ομάδες καθώς τόσο οι CITE όσο και οι SKG Bugs δεν μπόρεσαν να πετύχουν τα καλάθια που ήθελαν και έτσι χάρης στα αρκετά λάθη το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα με την απόλυτη ισοπαλία να χαρακτηρίζει το πρώτο δεκάλεπτο.

Το σκηνικό άλλαξε όμως στην δεύτερη περίοδο στην οποία οι SKG Bugs πάτησαν γκάζι και με πρωταγωνιστή τον Τασιούλα ο οποίος πέτυχε τους περισσότερους πόντους κατάφεραν να πάρουν μια αρκετά καλή διαφορά. Οι CITE δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν στον ίδιο ρυθμό και έτσι περιορίστηκαν στους 6 πόντους.

Ο Κούσης με τις δικιές του προσπάθειες μπόρεσε να δώσει μια ανάσα στην ομάδα του την οποία και χρειαζόταν άμεσα αλλά οι Bugs , με τους Δασκάλου και Παπαδόπουλο όχι μόνο έμειναν μπροστά στο σκορ αλλά μπόρεσαν να διευρύνουν και την διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 23 πόντους.

Το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο άνοιξε αρκετά και έτσι και οι δύο ομάδες μπόρεσαν να βάλουν αρκετούς πόντους και να ανεβάσουν το σκορ τους , εν τέλη όμως η νίκη πήγε στους SKG Bugs με τελικό σκορ 78-46.

MVP του αγώνα είναι ο Νίκος Τασιούλας ο οποίος έβαλε 27 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Ενώ για τους CITE άξιος αναφοράς είναι ο Γιώργος Κούσης ο οποίος πέτυχε 25 πόντους και πήρε 4 ριμπάουντ.

SKG Bugs: Χρήστογλου 2 , Ξάνθος , Δασκάλου 12 , Παπαδόπουλος 7 (1) , Αθανασιάδης 7 (1) , Τασιούλας 27 (3) , Βακαλφώτης 4 , Παπαδόπουλος 10 , Μπούφος 7 , Δεληχρηστος 2

CITE BC: Μπατάλας 2 , Αναγνώστου 3 (1) , Γρηγοριάδης 8 (2) , Κούσης 25 (2) , Σταυρακίδης 8 (2)