30/09/2019
Slam Drunkers 19 20 13 17 - 69 -
Elitήριοι by pinguin.gr 14 13 20 18 - 65 -

Σκληρά καρύδια οι Slam Drunkers!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Seven, oι Slam Drunkers υποδέχτηκαν τους Elitήριους. Σε ένα απολαυστικό παιχνίδι του 23ου ομίλου του Winter Cup με δυνατές μονομαχίες, οι Slam Drunkers έδειξαν τις δυνατότητές τους και με κορυφαίους τους Πολίτη (23π.) και Κουντούρη (18π.) επικράτησαν δίκαια της παρέας των Πατωνίδη (21π.) και Ξενόφου (17π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 69-65 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι Elitήριοι με το τρίποντο του Πατωνίδη στην πρώτη τους επίθεση, αλλά η απάντηση ήρθε δια χειρός Κουντούρη για το 3-3. Οι Slam Drunkers που έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ με 12 σερί πόντους από τους Πολίτη (4π.), Κακλαμάνη (2π.), Κουντούρη (2π.), Ζαχαράκη (2π.) και Οκέκε (2π.) έγραψαν το 17-5 δυόμιση λεπτά πριν την λήξη. Οι φιλοξενούμενοι στο τέλος κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά, και με τον Πατωνίδη (4π.), Ξενόφο (2π.) και Λόζο (2π.), διαμόρφωσαν το επιμέρους 17-14.

Δυναμικά συνέχισαν στην δεύτερη περίοδο οι Drunkers κάνοντας το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο και γράφοντας 20 πόντους στο σύνολο με τον Κουντούρη (4π.) να πρωταγωνιστέι στην περιφέρεια, ενώ συνέδεσαν όλους τους παίκτες τους με το αντίπαλο καλάθι. Στον αντίποδα οι Elitήριοι έγραψαν 13 πόντους εκ των οποίων ξεχωρίσαμε τέσσερις του Λόζου, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Πατωνίδη. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 39-27.

Ανατρεπτική αποδείχτηκε η τρίτη περίοδος, με τους Elitήριους να επιστρέφουν στο παιχνίδι. Με εννέα σερί πόντους των Πατωνίδη (4π.), Ξενόφο (2π.) και Λόζο (3π.), έγραψαν το 39-36 στα πρώτα δυόμιση λεπτά. Οι οκτώ προσωπικοί πόντοι του Πολίτη που βρέθηκε σε εκπληκτικό βράδυ, κράτησαν τους Drunkers, ενώ στα τελευταία πέντε λεπτά ο Λόζος που ξεχώρισε με έξι ακόμη πόντους για τους φιλοξενούμενους έκλεισε την τρίτη περίοδο με σκορ 52-47.

Στην τέταρτη περίοδο την διαφορά τους κατάφεραν να πάρουν και πάλι οι Drunkers στα πρώτα έξι λεπτά, καθώς Πολίτης (4π.) και Κουντούρης (4π.) έδωσαν άλλο αέρα στην επίθεση των γηπεδούχων. Οι Elitήριοι δύο λεπτά πριν την λήξη μείωσαν στους πέντε με τους Πατωνίδη και Λόζο να συνεχίζουν την καλή τους εμφάνιση και να δίνουν επιθετικές λύσεις, χωρίς όμως να καταφέρουν να αντρέψουν τα δεδομένα για τους φιλοξενούμενους. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 69-65.

Στο τέλος του αγώνα οι Slam Drunkers είχαν 14/31 δίποντα(45,1%), 8/26 τρίποντα (30,8%) και 17/28 βολές(60,7%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, πραγματοποίησαν 8 κλεψίματα ενώ έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα οι Elitήριοι είχαν 17/42 δίποντα(40,4%), 4/20 τρίποντα(20%) και 19/36 βολές(52,8%). Αντίστοιχα πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ και έκαναν 8 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Σπύρος Πολίτης με 23 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα(37,5%), 2/6 τρίποντα(33,3%) και 11/19 βολές(57,9%), ενώ μάζεψε  9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και 2 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Θανάσης Πατωνίδης με 21 πόντους έχοντας 4/9 δίποντα(44,4%), 2/5 τρίποντα(40%) και 7/17 βολές(41,2%) ενώ παράλληλα έγραψε 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Slam Drunkers (Μπίτσικας): Μπίτσικας 2, Κουντούρης 18(3), Κανάκης 2, Κακλαμάνης 8(1), Γεωργαντζής, Σιμόπουλος, Καραγεώργος 3, Ζαχαράκης 6(1), Αδάμος 5(1), Οκέκε 2, Πνευματικός, Πολίτης 23(2)

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Κωσταντινάκος, Πατωνίδης 21(2), Κεραμιδάς, Ρηγόπουλος 4, Καρδάσης 7, Ξενόφος 17, Λόζος 7(1), Τσόκας 4, Λαγωνικάκος 5(1)

Τι μας άρεσε: Εντυπωσιακό παιχνίδι με δυνατές φάσεις σε άμυνα και επίθεση.