14/10/2023
Run & Gun B.C 10 12 12 19 - 53 -
Mandra Heat 4 15 20 8 - 47 -

Σκληρή η Mandra, ατσάλινοι οι Run and Gun !

Σε ένα ματς με άφθονο μπασκετικό ξύλο οι Run and Gun άντεξαν στην πίεση της αποφασισμένης Mandra Heat και την υπέταξαν με ανατροπή και τελικό σκορ 53-47 το μεσημέρι του Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, χάρη στην ευστοχία των Παντελάκη (6π.) και Θεοχαρίδη (3π.) πίσω από τα 6,75μ. Σε ρηχά νερά κινήθηκε στο ξεκίνημα η Mandra, βρίσκοντας κάποιες περιορισμένες λύσεις από τους Γιάννου (2π.) και Δρίβα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-4.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Τσιλιώνη εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη και με μπροστάρη τον Διολέτη (8π.) επικράτησε στο επιμέρους σκορ με 12-15. Στην αντίπερα όχθη το δίδυμο Νούκε (8π.) - Μποτώνης (4π.) βρήκε ρυθμό, διατηρώντας τους Run and Gun σε θέση οδηγού στου δρόμου τα μισά. Σκορ ημιχρόνου, 22-19.

Μετά την ανάπαυλα το επιθετικό κρεσέντο του ασταμάτητου Μποτώνη (11π.) δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι όμως διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς. Σκοράροντας 20 πόντους και έχοντας εκπληκτική πολυφωνία, η Mandra Heat πήρε το μομέντουμ του αγώνα, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 5 πόντων. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η μάχη συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να βγάζουν άφθονο πάθος στο παρκέ. Ο Μποτώνης (12π.) για μια ακόμη φορά την ομάδα στις πλάτες και συνεπικουρούμενος από τους Ντούφα (5π.) και Μπέλλο (2π.) οδήγησε την ομάδα του σε μια αγχωτική, αλλά άκρως σημαντική νίκη. Λύγισε στο φινάλε η Mandra που, παρά την προσπάθεια των Γιάννου (3π.), Διολέτη (2π.) και Τσιλιώνη (2π.), δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό στο σκοράρισμα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Run and Gun είχαν 12/34 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 11/16 βολές. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη.

Στον αντίποδα, η Mandra Heat είχε 6/23 δίποντα, 8/28 τρίποντα και 11/23 βολές. Μάζεψε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Μποτώνης με 28 πόντους, έχοντας 10/21 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 8/12 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, ενώ είχε 3 κλεψίματα και 4 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λάζαρος Σιώκης με 7 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 17 λεπτά συμμετοχής.

Run and Gun (Θεοχαρίδης) : Αρχοντόπουλος, Βελεντζέλος, Γεωργακίου, Θεοχαρίδης 3 (1), Μπέλλος 2, Μποτώνης 28, Νούκε 8 (2), Ντούφας 6 (1), Παντελάκης 6 (2).

Mandra Heat (Τσιλιώνης) : Αρβανιτάκης 3, Γιάννου 5 (1), Διολέτης 13 (3), Δρακόπουλος, Δρίβας 6, Μπακάλης, Μπιτζιλέκης 8 (2), Μώλος, Σιώκης 7 (1), Τσιλιώνης 5 (1).

Τι μας άρεσε : Οι δυνατές μονομαχίες κάτω από τα δύο καλάθια.