03/11/2021
Ball Don't Lie - - - - - 62 -
Promitheas Oldschool - - - - - 68 -

Σκληρό παιχνίδι με νικητή τον Promitheas Oldschool

Ένα πολύ δυνατό παιχνίδι έλαβε μέρος το βράδυ της Τετάρτης. Ο λόγος για τον αγώνα ανάμεσα σε Ball don’t Lie και Promitheas Old School. Οι 2 ομάδες έπαιξαν old school, σκληρό μπάσκετ, με τις επαφές να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο. 62-68 έληξε το ματς καθώς, έχοντας οδηγό τον Πανίτσα, ο POS ξεκίνησε με το δεξί στο πρωτάθλημα!

Με πάθος ξεκίνησαν και οι 2 ομάδες στο 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Πολλές πάσες, τρεξίματα και σκληρές επαφές χαρακτήρισαν την περίοδο. 8 πόντους έβαλε ο φουριόζος Μπέρτσος με 2 τρίποντα. Στην αντίπερα όχθη 7 πόντους πέτυχε ο Λιόλιος για το 14-19.

Στο +10 έφτασε η διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο. Η Ball don’t Lie δεν είχε λύση στην επιθετική μανία του Πανίτσα και έμεινε πίσω στο σκορ. Ο Παναγιώτης Γασπαράτος με 5 πόντους κράτησε όρθια την ομάδα του. Από 5 πόντους είχαν Πανίτσας και Γκορτζίλας για το 10-15 του δεκαλέπτου και το 24-34 του α’ ημιχρόνου.

Μπορεί η BdL να βρέθηκε στο -17 αλλά με σωστή οργάνωση, λίγο τύχη και τρομερή άμυνα έφτασε στο -7. Ηγέτες στην προσπάθεια των γηπεδούχων ήταν ο Διονυσόπουλος (6 πόντοι) και ο Π. Γασπαράτος (7). Την διαφορά σε μια λογική τιμή κράτησε ο Πανίτσας με 5 πόντους και εξαιρετικές άμυνες. 19-16 ήταν το επιμέρους σκορ.

Έχοντας το +7 υπέρ του, ο Προμηθέας είχε τον 1ο λόγο για την νίκη και το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα. Μπορεί Διονυσόπουλος (7) και Π. Γασπαράτος (8) να έδωσαν το 110% τους αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να κάνει η Ball don’t Lie αυτή την τεράστια ανατροπή. Τα καλάθια του Κλαουδάτου και οι βολές του Λεονάρδου και του Γκορτζίλα χάρισαν την νίκη με σκορ 62-68 στον POS!

Mvp του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Πανίτσας με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ (4-5), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και 1 λάθος σε 31:05 λεπτά. Για την BdL ξεχώρισε ο Παύλος Διονυσόπουλος με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ (3-7), 2 ασίστ, 2 κοψίματα και 2 λάθη σε 34:02 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η Ball don’t Lie είχε 18/47 δίποντα (38,3%), 5/22 τρίποντα (22,7%), 11/16 βολές (68,8%), 40 ριμπάουντ (17-23), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη. Ο Promitheas Old School είχε 20/44 δίποντα (45,45%), 4/18 τρίποντα (22,2%), 16/24 βολές (66,7%), 40 ριμπάουντ (14-26), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 7 λάθη.

Ball don’t Lie(Κακαφώνης): Μπέλλας 5, Κακαφώνης 3, Μπέρτσος 16, Μπακαφούκας 2 (8 ριμπ), Γασπαράτος Π. 18, Διονυσόπουλος 16 (10 ριμπ), Γασπαράτος Μ., Μαθιουδάκης 2 (8 ριμπ).

Promitheas Old School(Λεονάρδος): Τσούδης, Κωνσταντινόπουλος 7, Λεονάρδος 8, Γκορτζίλας 16 (7 ριμπ), Πανίτσας 18 (9 ριμπ), Λιόλιος 14 (7 ριμπ), Κλαουδάτος 5.

Τι μας άρεσε: Γενικότερα όλο το παιχνίδι ήταν ενδιαφέρον και fun to watch!