13/10/2020
Ice Cream Lovers 16 17 17 17 11 78 -
Bar Χελώνα 14 27 15 11 10 77 -

Σκληροπυρηνικοί Ice Cream Lovers άντεξαν και κέρδισαν!

Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Basketaki Patras Cup, οι Ice Cream Lovers υποδέχθηκαν την BarΧελώνα σε 1 παιχνίδι που κανείς θα έλεγε ότι θα ήταν ντέρμπι. Πράγματι, το παιχνίδι ήταν πολύ ενδιαφέρον με τις 2 ομάδες να τα δίνουν όλα για όλα. Παρόλα αυτά, τα εύσημα πηγαίνουν στους ICL που με μόλις 5 παίχτες κόντραραν, πήγαν στην παράταση και εν τέλει κέρδισαν με σκορ 78-77 τις «χελώνες», ύστερα από 45 λεπτά!

Πολύ δυναμικά μπήκαν στο παιχνίδι και οι 2 ομάδες στην 1η περίοδο. Πιο αναλυτικά, 2 τρίποντα έβαλε ο Τσαρμπόπουλος ενώ 2 καλάθια είχε ο Γιαννακόπουλος για τους «παγωτατζήδες». Σε 2 καλάθια ευστόχησαν οι Μεϊμάρογλου και Σκιαδάς για την Bar που είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα. Το επιμέρους σκορ στα πρώτα 10 λεπτά ήταν 16-14!

Το γκάζι πάτησε η 12αδα του Σπανού στο 2ο δεκάλεπτο. Με οδηγό τον Σκιαδά (7) και συνοδηγό τον Λαμπρόπουλο(8), οι «χελώνες» δημιούργησαν μια διαφορά 8 πόντων. Σε αυτό συνέβαλε όλη η ομάδα, που έτρεξε το γήπεδο και κούρασε τους μόλις 5 αντιπάλους της. Στην δημιουργία του Ντούβα αρκέστηκαν οι γηπεδούχοι που είχε 6 πόντους αλλά και στην εκρηκτικότητα του Καρκούλια που σκόραρε άλλους 6 στον αιφνιδιασμό. Οι 2 ομάδες πήγαν στους πάγκους τους για το διάλλειμα του ημιχρόνου με τον πίνακα να δείχνει 33-41 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στους 6 πόντους έριξαν την διαφορά οι εκλεκτοί του Μιχαλόπουλου. Με έξυπνες γρήγορες επιθέσεις, δυνατές άμυνες και με τον Γιαννακόπουλο να κάνει πάρτι στο ζωγραφιστό, οι οιωνοί έδειχναν καλοί για τους Lovers. Άξιες αναφοράς, οι τρομερές πάσες «μπέιζμπολ» του Ντούβα, που τροφοδοτήσαν με τον καλύτερο τρόπο τον Γιαννακόπουλο (9 πόντοι). 5 πόντους με ακόμα 1 τρίποντο είχε ο Σκιαδάς για την Bar που δεν έβρισκε τρόπο να ξεφύγει στο σκορ.

Με την διαφορά σε μονοψήφιο, όλα θα κρίνονταν στο 4ο δεκάλεπτο. Ή μήπως όχι;! Οι Lovers με ηγέτη τον Ντούβα, κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στο καλάθι με λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν. Σε αυτό βοήθησε όλη η ομάδα, με τον Μιχαλόπουλο να κλέβει την μπάλα λες και του την έδιναν. Για την Bar η 4η περίοδος ήταν ένα 2man show του Λαμπρόπουλου (7) και του Συνογιώργου (4). Με το ματς να είναι στην κόψη του ξυραφιού, ο Συνογιώργος μάλλον λανθασμένα ευστόχησε σε 2 βολές και με 2 δευτερόλεπτα έδωσε το +2 στην ομάδα του. Δυστυχώς όμως για τους φιλοξενούμενους ο Ντούβας με 1 ονειρικό play έβαλε καλάθι ανενόχλητος και οδήγησε το ματς στην παράταση (67-67)!

Στην παράταση τα πράγματα ήταν ιδιαίτερα και αυτό γιατί οι Lovers έμειναν με 4 παίχτες λόγω της αποβολής του Γιαννακόπουλου με 5 φάουλ. Αυτό δεν πτόησε όμως την αρμάδα του Μιχαλόπουλου που με ηρωική προσπάθεια και 2 βολές του Ντούβα που πήρε φάουλ στα 0,2 δευτερόλεπτα, πήρε το ροζ με σκορ 78-77! Τ τρίποντα των Σταύρου και Σκιαδά δεν έφτασαν για να αποτρέψουν την ήττα-σοκ από τους Lovers!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Ντούβας με 22 πόντους, 24 ριμπάουντ (3-21), 7 ασίστ αλλά και 8 λάθη σε 45 λεπτά. Σούταρε 5/10 δίποντα (50%), 1/11 τρίποντα (9,1%) και 9/13 βολές (69,2%). Για τις «χελώνες» ξεχώρισε ο Γιώργος Σκιαδάς με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ (2-5), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 32 αγωνιστικά λεπτά. Σούταρε 6/12 δίποντα (50%) και 3/9 τρίποντα (33,3%).

Σαν σύνολο, οι Ice Cream Lovers είχαν 21/47 δίποντα (44,7%), 5/22 τρίποντα (22,7%), 21/34 βολές (61,8%), 54 ριμπάουντ (12-42), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 19 λάθη. Η BarΧελώνα είχε 23/58 δίποντα (39,6%), 9/38 τρίποντα (23,7%), 4/13 βολές (30,8%), 50 ριμπάουντ (18-32), 20 ασίστ, 13 κλεψίματα και 11 λάθη.

Ice Cream Lovers(Ντούβας): Καρκούλιας 14, Μιχαλόπουλος 2, Γιαννακόπουλος 24 (15 ριμπ), Τσαρμπόπουλος 16, Ντούβας 21 (24 ριμπ).

BarΧελώνα(Σπανός): Σκιαδάς 21 (7 ριμπ), Λαμπρόπουλος 20, Παπαδόπουλος 2, Μεϊμάρογλου 12 (9 ριμπ), Αγγελόπουλος 7, Συνογιώργος 8, Σταύρου 3 (9 ριμπ), Τσίρος, Σπανός 2 (7 ριμπ), Σταθόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Η ηρωική προσπάθεια των Lovers που άντεξαν με 5 και για λίγο με 4 παίχτες για 45 «μπασκετικά» λεπτά!