26/10/2021
Ball Don't Lie - - - - - 56 -
Bar Χελώνα - - - - - 38 -

Σκληρός αγώνας και νίκη για BDL!

Ένα πολύ σκληρό παιχνίδι διεξήχθη ανάμεσα σε Ball don’t Lie και BarΧελώνα. Το ματς όπως αναφέραμε ήταν physical με τις 2 ομάδες να τα δίνουν όλα για όλα. Εν τέλει, η Ball don’t Lie με οδηγό τον Μάκη Γασπαράτο πήρε την πολυπόθητη νίκη, κερδίζοντας τις «χελώνες» με σκορ 56-38!

Μια διαφορά 3 πόντων δημιούργησε η ομάδα του Ντίνου Μπέλλα στο 1ο δεκάλεπτο. 11-8 ήταν το επιμέρους σκορ αυτών των 10 λεπτών. 6 διαφορετικοί παίχτες σκοράραν για την BdL. Στην αντίπερα όχθη, 6 από τους συνολικά 8 πόντους της BarΧελώνα έβαλε ο Σπανός.

Ισορροπημένο ήταν και το 2ο δεκάλεπτο (10-10). Τον χαβά του συνέχισε ο αρχηγός των «χελωνών» Σπανός που έφτασε τους 12 πόντους. Λογαριασμό άνοιξε και ο Σινογιώργος με 2 καλάθια. Ο επιθετικός πλουραλισμός της Ball don’t Lie συνεχίστηκε και σε αυτό το δεκάλεπτο.

Το γκάζι πάτησε η Ball don’t Lie στην 3η περίοδο. Έχοντας οδηγό τον θηριώδη Διονυσόπουλο που μέτρησε 6 συνεχόμενους πόντους, οι γηπεδούχοι έφτασαν την διαφορά στους 10 πόντους. 2 καλάθια πέτυχε ο Αγγελόπουλος για τους φιλοξενούμενους που είχαν χάσει τον ρυθμό τους. 15-8 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στο +18 έφτασε η BdL στο 4ο δεκάλεπτο. Κουπί στην προσπάθεια της Ball don’t Lie να καθαρίσει το παιχνίδι τράβηξε ο Μάκης Γασπαράτος. Ο Γεράσιμος έκλεψε την μπάλα ουκ ολίγες φορές ενώ, πέτυχε 9 πόντους. Η BarΧελώνα προσπάθησε και ήταν άκρως ανταγωνιστική για 1 ημίχρονο. Ύστερα λύγισε υπό την πίεση των γηπεδούχων και γνώρισε την ήττα με σκορ 56-38. Από 1 τρίποντο είχαν Σταθόπουλος και Παπαδόπουλος στο δεκάλεπτο αυτό για τις «χελώνες».

Mvp του αγώνα ήταν ο Γεράσιμος Γασπαράτος με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ (5-2), 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 28:18 λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Σινογιώργος με 6 πόντους, 6 ριμπάουντ (2-4) και 2 ασίστ σε 25:31 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η Ball don’t Lie είχε 19/56 δίποντα (33,9%), 1/15 τρίποντα (6,7%), 15/24 βολές (62,5%), 51 ριμπάουντ (21-30), 8 ασίστ, 15 κλεψίματα και 7 λάθη. Η Bar είχε 12/42 δίποντα (28,6%), 2/13 τρίποντα (15,4%), 8/17 βολές (47,1%), 38 ριμπάουντ (7-31), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα και 16 λάθη.

Ball don’t Lie(Κακαφώνης): Μπέλλας 6, Κακαφώνης 3, Μπέρτσος 7 (8 ριμπ), Μπακαφούκας 5 (10 ριμπ), Γασπαράτος Π. 9, Διονυσόπουλος 10 (9 ριμπ), Γασπαράτος Γ. 13 (7 ριμπ), Μαθιουδάκης 3, Σκαρμαντζούρας.

BarΧελώνα(Παπαδόπουλος): Κασιμάτης 2, Σκιαδάς 3, Λυκούδης 2, Παπαδόπουλος 3, Αγγελόπουλος 7, Σινογιώργος 6, Σπανός 10 (7 ριμπ), Σταθόπουλος 5.

Τι μας άρεσε: Η σκληράδα και των 2 ομάδων!