Never Coupen 14 19 16 18 - 67 -
Colombians BC 20 26 28 17 - 91 -

Σκορ και θέαμα από τους Colombians!

Αήττητοι παρέμειναν στο Basketaki Rebound οι Colombians, καθώς επικράτησαν άνετα της Never Coupen στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου.

Εξαιρετικοί ήταν οι Colombians στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με πρωταγωνιστές τους Ρετουνιώτη και τα αδέρφια Γιαννακόπουλου προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 14-20. Για τους γηπεδούχους οι Μακρίδης, Χρονόπουλος και Καρπουζλής ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Με την είσοδο του Δημητρόπουλου και την καλή παρουσία των Καρπουζλή - Παπαδόπουλου, οι γηπεδούχοι "ροκάνισαν" την διαφορά, επέστρεψαν στο ματς και έδειξαν ότι μπορούν να διεκδικήσουν τη νίκη. Οι "μπλε" ωστόσο δεν επηρεάστηκαν από την εξέλιξη αυτή. Έκαναν καλύτερες επιλογές στην επίθεση, "έσφιξαν" την άμυνά τους και με καλάθια των Κιούκη, Βελέντζα και Ν. Γιαννακόπουλου διαμόρφωσαν το υπέρ τους 33-46 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Με ολοκληρωτικό μπάσκετ και πολυφωνία στην επίθεση, οι Colombians πάτησαν γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και... δεν κοίταξαν πίσω ξανά. Έτσι, με επιμέρους σκορ 16-28, εκτόξευσαν την διαφορά στο +25 (49-74) και έβαλαν τέλος στην υπόθεση νίκη. Οι Πετρόπουλος και Παπαδόπουλος ήταν συγκινητικοί από μεριάς Never Coupen, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε άλυτο.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το rotation, έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες και αυτοί άρπαξαν την ευκαιρία από τα... μάλλια τραβώντας το... κουπί στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι σκόραραν κυρίως από την περιφέρεια με τον Μακρίδη, όμως δεν κατάφεραν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ν. Γιαννακόπουλος με 24 πόντους (8/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 2/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 21/41 δίποντα, 7/25 τρίποντα και 4/11 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 27/47 δίποντα, 10/31 τρίποντα και 7/17 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ.

Never Coupen: Αργύρης 4, Δαλέτζας 7 (1), Δημητρόπουλος 10, Καρπουζλής 6, Κυπριωτάκης, Μακρίδης 12 (4), Μουστάκας 6, Παπαδόπουλος 10 (1), Πετρόπουλος 12 (1)

Colombians: Ανδρικόπουλος 4, Βελέντζας 10 (2), Κ. Γιαννακόπουλος 16 (2), Ν. Γιαννακόπουλος 24 (2), Ζώτος 2, Καλαβουρζιώτης 2, Π. Κιούκης 4, Κ. Κιούκης 14, Κυριακόπουλος 4 (1), Ρετουνιώτης 7 (1), Τακίδης, Χριστόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα οι νικητές!