29/12/2021
Hall of Fame 15 11 16 11 - 53 -
Reload 17 27 7 36 - 85 -

Σκορ και θέαμα από τους Reload!

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, οι Reload επικράτησαν με το ευρύ 53-85 της Hall of Fame για την 15η αγωνιστική της Elite και έκλεισαν με εντυπωσιακό τρόπο το 2021.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο ισορροπημένο της αναμέτρησης, με την Hall of Fame να είναι ανταγωνιστική χάρη στα καλάθια των Κοντογιάννη, Σοφούλη, Σαραντόπουλου και Ιατρού. Οι «Πειραιώτες» από την άλλη μεριά, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Ορέστη με 11 πόντους, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα βραχείας κεφαλής στο τέλος του δεκαλέπτου (15-17).

Οι Reload άρχισαν να ανεβάζουν «στροφές» στην δεύτερη περίοδο, οι Δακουτρός και Τριχιάς προστέθηκαν στην επιθετική εξίσωση και μ’ ένα επιμέρους σκορ 11-27 εκτόξευσαν την διαφορά στο +18 (26-44) στο 20’. Οι γηπεδούχοι εμφανώς επηρεασμένοι από τον τραυματισμό του Σαραντόπουλου ήταν κακοί και στις δύο μεριές του παρκέ, με τους Κριθαρούλα και Αγγελόπουλο να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι μετέπειτα νικητές συνέχισαν να κλέβουν μπάλες και να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο και με 16 επιπλέον πόντους διατήρησαν την διαφορά σε απαγορευτικά επίπεδα. Ο Δακουτρός ήταν αυτός που έκανε την διαφορά σ’ αυτήν την περίοδο ενώ θετική ήταν και η εμφάνιση των Σούλτη και Πανταζή. Οι «Φημισμένοι» δεν κατάφεραν να βελτιώσουν την περιφερειακή τους άμυνα και έμειναν από σχετικά νωρίς εκτός διεκδίκησης της νίκης. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 42-49.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο δεκάλεπτο με την ομάδα του Περιβολάρη πάντως να διευρύνει το προβάδισμά της. Με τον Ορέστη να «πυροβολεί» πίσω από την γραμμή των 6.75 και τους Δακουτρό και Τριχιά να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό, οι Reload σημείωσαν στην τέταρτη περίοδο 36 πόντους φτάνοντας στη νίκη με το εντυπωσιακό 53-85. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι υπερβολικά άστοχοι, σημειώνοντας μάλιστα καλάθια ανά 3’, με τους Κατσιάπη και τον Κοντογιάννη.

Mvp της αναμέτρησης ο εντυπωσιακός Κώστας Ορέστης με 35 πόντους (7/11 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 3/5 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/47 δίποντα (31,9%), 7/27 τρίποντα (25,9%) και 2/3 βολές (66,7%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 27/50 δίποντα (54%), 9/26 τρίποντα (34,6%) και 4/6 βολές (66,7%). Μάζεψαν 51 ριμπάουντ και έδωσαν 20 ασίστ.

Hall of Fame (Χόντος): Κατσιάπης 10 (2), Ιατρού 6, Αγγελόπουλος 9 (1), Χόντος, Σοφούλης 10 (2), Σαραντόπουλος 4, Κοντογιάννης 8 (1 τρ., 10 ριμπ.), Κριθαρούλας 6 (1).

Reload (Περιβολάρης): Ορέστης 35 (6), Τριχιάς 20, Δακουτρός 22 (9), Σούλτης 5 (1), Πανταζής 10 (20 ριμπ.)

Τι μας άρεσε: Το ολοκληρωτικό μπάσκετ των Reload. Ήταν εξαιρετικοί τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα.

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Σαραντόπουλου.