28/11/2023
Paraliers 16 14 18 20 - 68 -
Tsouvalia 13 14 13 15 - 55 -

Δια χειρός Σκόρδου το απόλυτο!

Το βραδάκι της Τρίτης στο Basketaki Arena, οι Paraliers με τον Αλέξανδρο Σκόρδο κορυφαίο του γηπέδου, πέτυχαν την όγδοη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια, απέναντι στα πολύ μαχητικά και ηρωικά καθώς κατέβηκαν με μόλις μία πεντάδα Tsouvalia .

Το πρώτο δεκάλεπτο κυλούσε σε πολύ γρήγορους ρυθμούς, με τα Τσουβάλια να προβάλουν ισχυρή αντίσταση, με μπροστάρη τον Παπαντώνη με 8 πόντους και τον Νικολόπουλο να πετυχαίνει ένα τρίποντο. Στην αντίπερα όχθη, οι Paraliers με τρομερή κίνηση στην επίθεση, τον Σκόρδο ηγέτη με 6 πόντους και τους Ανδρεδάκη και Κουλουριώτη να σκοράρουν από τα 6.75, είχαν το προβάδισμα με 16 – 13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο(14-14), με τις ομάδες να έχουν από ένα καλό διάστημα και τους γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμα των 3 πόντων. Τα Τσουβάλια παρότι έπαιζαν με μία πεντάδα αντιστέκονταν και έμεναν στην διεκδίκηση του ματς με 8 πόντους του Καλαντζή, 4 του Παπαντώνη και τρίποντο του Καρδαρά. Οι Paraliers με γρήγορες επιθέσεις και τους Α.Σκόρδο(4), Μπραϊμνιώτη(4) και Περσεμάτη να ηγούνται στην επίθεση, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 30 – 27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Paraliers πίεσαν στην άμυνα, έβγαλαν ωραίες φάσεις στο μπροστά μέρος του παρκέ και διά χειρός Σκόρδων στην επίθεση, με αμφότερους να πετυχαίνουν από 5 πόντους, έστειλαν την διαφορά ακόμα και σε διψήφιο αριθμό. Τα Τσουβάλια που άρχισαν φυσιολογικά να κουράζονται, βρήκαν σκορ με Καρδαρά(5), Κυριακίδη(5) και τρίποντο του Παπαντώνη, μειώνοντας 48 – 40.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν και το πιο πλούσιο της αναμέτρησης με τις ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν όσο άντεξαν και με Καλαντζή(7), Καρδαρά(4) και Παπαντώνη να δίνουν λύσεις, πλησίασαν ακόμα και στους 7, χωρίς όμως να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο. Στο στρατόπεδο των Paraliers που δεν έδειξαν να αγχώνονται σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, υπήρχε πολυφωνία στο σκοράρισμα , με τον Κουλουριώτη να παίρνει την μπαγκέτα με 7 πόντους, για το τελικό 68-55.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Σκόρδος με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παπαντώνης με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Paraliers είχαν 23 / 47 δίποντα, 7 / 21 τρίποντα, 1 / 4 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Τα Τσουβάλια είχαν 9 / 30 δίποντα, 9 / 31 τρίποντα, 10 / 18 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Paraliers(Α.Σκόρδος): Μόρος 7, Μπραϊμνιώτης 8, Περσεμάτης 7(6 ασίστ), Τσαιρέλης 2, Β. Σκόρδος 11, Α. Σκόρδος 18, Κουλουριώτης 12, Ηλιόπουλος, Ανδρεδάκης 3.

Tsouvalia (Κυριακίδης): Κυριακίδης 7, Καλαντζής 16, Παπαντώνης 17(11ρ.), Καρδαράς 12(9ρ.), Νικολόπουλος 3(11ρ.).

Τι μας άρεσε: Η αντίσταση που προέβαλε η πεντάδα που κατέβασαν τα Τσουβάλια και η ποιότητα σε ψηλούς – κοντούς στις γραμμές των Paraliers.