09/10/2022
Ageli B.C. - - - - - - -1
The Roots - - - - - 20 -1

Σκορπάει τρόμο η "Αγέλη"!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Ageli στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισε σχετικά εύκολα τους Roots με 66-53 στο κλειστό του ΣΕΦ, αφήνοντας έτσι την ομάδα του Σοκολάκη χωρίς ροζ φύλλο αγώνα!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Ageli να προηγείται με 14-13, έπειτα από 4 πόντους του Βασιλόπουλου, 3 του Χατζή και τρίποντο του Κεχαγιόγλου. Οι Ζαμπάρας - Λαγωνικάκος με 4 πόντους ο καθένας και ο Σοκολάκης με τρίποντη βόμβα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χατζής πετούσε φωτιές και με 12 δικούς του πόντους και τρίποντο του Αγγελή, έδωσαν αέρα 10 πόντων στους γηπεδούχους, 25-15. Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι Roots και με 7 πόντους του Θοδωρή Ανδραβίζου και 3 του Ζαμπάρα, πλησίασαν στους 4, 31-27!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το θέαμα ήταν εντυπωσιακό, με την Ageli να έχει τον έλεγχο και με 8 πόντους του Βασιλόπουλου, 6 του Κεχαγιόγλου, δύο τρίποντα του Χατζή και ένα του Κωσταρά, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 54-45. Την παρέα του Σοκολάκη κράτησαν όρθια σε εκείνο το διάστημα οι Θοδωρής Ανδραβίζος (5π), Λαγωνικάκος (4π), Παντελάτος (4π) και Λουλουργάς (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 54-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι και με δράστες στην επίθεση τους Αγγελή και Χατζή, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 66-53. Δεν μπόρεσαν οι Roots να απειλήσουν τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Θοδωρή Ανδραβίζου, Θοδωρή Ανδραβίζου και Γούλα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/19 βολές, 13/36 δίποντα και 9/46 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/18 βολές, 21/50 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp της Αγέλης ο Χατζής με 28 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 5/10 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Roots ο Λαγωνικάκος με 10 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Ageli (Μπακλούς): Βασιλόπουλος 10, Χατζής 28 (5), Κοκκόσης 2, Κεχαγιόγλου 11 (1), Δημητρός, Αγγελής 12 (1), Κωσταράς 3 (1), Γλύκας

Roots (Λουλουργάς): Γούλας 3, Ίντας, Λαγωνικάκος 10, Ανδραβίζος Θ. 17, Ζαμπάρας 9, Σοκολάκης 3 (1), Λουλουργάς 3 (1), Ανδραβίζος Π. 2, Παντελάτος 4, Αργυράκης 2

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλε η Ageli!