11/11/2023
Orlando Tragics 17 16 9 18 - 60 -
Σκόρπιοι BC 17 18 17 5 - 57 -

"Σκόρπισαν" στο τέλος οι Tragics!

Το καλύτερο παιχνίδι για να ξεκινήσει ο... μαραθώνιος αγώνων του Σαββάτου στο ΣΕΦ, με τους Orlando Tragics να καταφέρνουν στο τέλος να ανατρέψουν την κατάσταση και να επικρατήσουν των πέντε Σκόρπιων με σκορ 60-57.

Το σκορ "έγραψε" 17-17 στον πίνακα του ΣΕΦ στη λήξη της πρώτης περιόδου του αγώνα με την αλήθεια να είναι πως ήταν άκρως αντιπροσωπευτικό του τί είδαμε εντός παρκέ! Ο Τέγος φαινόταν και ήταν κυρίαρχος στις δύο πλευρές μαζί με τον Βεζυράκη, με τους Tragics να βρίσκουν επιθετικές λύσεις από τον Ακτύπη, ο οποίος προσπάθησε να βρει τα κενά στην άμυνα των Σκόρπιων. Ο Δήμου όποτε έπαιρνε την μπάλα στα χέρια του δημιουργούσε κάτι καλό για τους "μαύρους", με τον Ντρές να απαντά με τρίποντο και το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 33-35 για Σκόρπιους.

Οι Σκόρπιοι κατάφεραν και ξέφυγαν στο σκορ, έστω και αν οι Tragics με τον Τσιώγκα σε καλή κατάσταση κυνηγούσαν και προσπαθούσαν με πάθος και σωστές επιλογές να πλησιάσουν, αλλά ο Βεζυράκης είχε τις λύσεις για το σύνολο των φιλοξενούμενων και έκλεισε την τρίτη περίοδο με 42-52. Τεράστια προσπάθεια ανατροπής από τους Orlando Tragics, με τον Ντρες να δίνει ψυχή και... σώμα για την πραγματοποίηση αυτής και να τα καταφέρνει, με τους γηπεδούχους να φτάνουν εν τέλει στην επικράτηση με τελικό σκορ 60-57, σε ένα παιχνίδι που... κυνηγούσαν για 35 λεπτά και εν τέλει το πήραν!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Ντρες με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 κλεψίματα. Από τους Σκόρπιους ξεχώρισε ο Φίλιππος Τέγος με 12 πόντους, 16 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 13/42 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 7/12 βολές, 42 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 5 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/46 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 7/15 βολές, 46 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 7 λάθη.