15/12/2023
Gladiators 10 10 6 19 - 45 -
Nea Tripodokratia 20 18 18 21 - 77 -

Σκόρπισε τρόμο η Nea Tripodokratia!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena του, η Nea Tripodokratia σε μια μοναδική παράσταση και στα σαράντα λεπτά του αγώνα, κατασπάραξε τους Gladiators με σκορ 45-77, σφραγίζοντας το εισιτήριο για τις 16 καλύτερες ομάδες!

Η καλή μέρα απ’το πρωί φαίνεται λέει  θυμόσοφος λαός μας και κάτι ανάλογο φάνηκε να ισχύει και στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, καθώς οι φιλοξενούμενοι με τους συνήθεις υπόπτους Βασιλάκο και Αμανατίδη να ηγούνται των προσπαθειών τους, αλλά και τους Κόλτηρη και Πανταζή να τους ακολουθούν σε απόδοση, έκλεισαν την περίοδο έχοντας προβάδισμα δέκα πόντων με σκορ 10–20. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Μισιχρόνης και Τσακίρης αποτέλεσαν τους πρώτους σκόρερ της ομάδας τους με 4 πόντους ενεργητικό τους.

Η συνέχεια είχε την υπογραφή ενός παλιού γνώριμου που ακούει στο όνομα Ανδρέας Μπίτσιος. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Neas Tripodokratias επέστρεψε από τα ξένα για μόνιμη κατάσταση στην πατρίδα, με την παρουσία του να ανεβάζει κατά πολύ το συνολικό αγωνιστικό επίπεδο της ομάδας. Ο παικταράς με το νο 13 έβαλε 11 πόντους, μάζεψε 2 ριμπάουντ και έπαιξε το πλέον καθοριστικό ρόλο, ώστε η «γαλάζιοι» να πάνε στα αποδυτήρια στο συν δεκαοχτώ με σκορ 20-38! Από την άλλη πλευρά, ο Τσακίρης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 6 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι παρέδωσαν δωρεάν μαθήματα σύγχρονου μπάσκετ, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, έλεγξαν τα ριμπάουντ, έκλεψαν μπάλες βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά και έξω απ’ τη γραμμή των 6.75 και έκλεισαν την προτελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση ισχύος με σκορ 26-56, δίνοντας τέλος στο ερώτημα για το ποια ομάδα θα έπερνε το εισιτήριο για την επόμενη φάση!

Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον ήχο από τον κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει την παρέα του Γιαννίρη να πανηγυρίζει μία πανάξια πρόκριση για τις 16 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup με σκορ 45-77!

Betsson MVP ο Κωνσταντίνος Αμανατίδης με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Πέτρος Χριστόπουλος είχε 4 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 27/50 δίποντα, 6/32 τρίποντα, 5/12 βολές, 55 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 15 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 9/38 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 12/18 βολές, 40 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 16 λάθη.

Gladiators(Μισιχρόνης): Βαταλίδης 4, Γκαλάς 3, Κόκκινος 5, Μισιχρόνης 6, Νάννος, Πρίτσος 5, Τσακίρης 18, Χριστόπουλος 4.

Nea Tripodokratia(Ιατρίδης): Αλμπανόπουλος 7, Αμανατίδης 13, Βαλαμβάνος 2, Βασιλάκος 8, Βενέτης Γιαννίρης 11, Κόλτηρης 10, Μπίτσος 15, Πανταζής 11.

Τι μας άρεσε : Το μπάσκετ που απέδωσε η Nea Tripodokratia σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού!