06/04/2024
Τεμπελχανάδες 17 19 13 10 - 59 -
West Side B.C 14 21 18 17 - 70 -

Με "σκούπα" η άνοδος των West Side!

Στην Development League θα αγωνίζονται του χρόνου οι West Side, καθώς κέρδισαν τους Τεμπελχανάδες και στο δεύτερο παιχνίδι με 59-70, και στους "16" της D2-League θα αντιμετωπίσουν τους Undrafted!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με ανατροπή στην ανατροπή και τελικά οι Τεμπελχανάδες με 7 πόντους του Δημαρά και τρίποντα των Καραγεώργου - Κολιούση, προηγήθηκαν με 17-14. Ο Νικολάου με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από ένα τρίποντο είχαν οι Ρηγόπουλος και Λέγγας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 9 πόντους του Φραγκογιάννη, 6 του Δημαρά και νέο τρίποντο του Κολιούση, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +6, 29-23, 5:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ο Νικολάου έβαλε τρία τρίποντα και μαζί με τους 5 πόντους του Τσούλφα και το τρίποντο του Ρηγόπουλου, μείωσαν για λογαριασμό των West Side στον πόντο, 36-35!

Ασταμάτητος ήταν ο Νικολάου και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, βάζοντας ακόμη δύο τρίποντα και μαζί με τους 4 πόντους που πέτυχε ο Τσούλφας, έβαλαν την παρέα του Μπελεχάκη σε θέση οδηγού με 49-53. Ο Καραγεώργος ήταν αυτός που κράτησε τους Τεμπελχανάδες σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 13 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 49-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι West Side είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Ρηγόπουλο, Γαλανόπουλο, Νικολάου, Τσούλφα και Παντρευτάκη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 59-70. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Δημαράς και Κολιούσης.

Πολυτιμότερος των Τεμπελχανάδων ο Φραγκογιάννης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές, 2/10 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη Betsson MVP των West Side ο Νικολάου με 26 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 5/12 δίποντα και 5/8 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Γκούμας 3, Ανδρικόπουλος 4, Δημαράς 21 (1), Καραγεώργος 11 (2), Κολιούσης 9 (3), Ραΐζης, Φραγκογιάννης 11 (1)

West Side (Αδελφόπουλος): Γαλανόπουλος 6, Αδελφόπουλος 2, Λέγγας 7 (1), Νικολάου 26 (5), Παντρευτάκης 6, Ρηγόπουλος 10 (2), Τριανταφυλλίδης, Τσούλφας 13

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!