Collectors 15 16 14 22 - 66 -
Pourangers BC 10 9 9 11 - 39 -

"Σκούπισαν" την σειρά οι Collectors!

Την πρόκριση για τους "16" της Summer Evolution League πανηγύρισαν το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου οι Collectors, καθώς επικράτησαν και στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς των Pourangers.

Με όπλο την ρακέτα τους, οι Collectors ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Κλεισούρα, Κυριάκου και Κούδα προηγήθηκαν με 15-10. Οι Pourangers παρά τις απουσίες τους, ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στα καλάθια των Μανωλίτση και Α. Στρατόπουλου.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τον Τσαπόγα και με επιμέρους σκορ 16-9, "έχτισαν" διψήφια διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες των Μανωλίτση και Α. Στρατόπουλου, όμως έπρεπε να κάνουν το... κάτι παραπάνω για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Τέλος στην υπόθεση νίκη έβαλαν οι "Συλλέκτες" στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και πολυφωνία στην επίθεση εκτόξευσαν την διαφορά στο +17 (45-28). Οι Pourangers παρουσίασαν σημάδια κόπωσης και δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον τρελό ρυθμό των αντιπάλων.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν προπονητικού χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες. Οι γηπεδούχοι μάλιστα, λόγω του γεμάτου ρόστερ τους, είχαν την πολυτέλεια να δοκιμάσουν σχήματα και πρόσωπα εν όψει συνέχειας. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 66-39 με τους Collectors να στρέφουν την προσοχή τους στα παιχνίδια για την φάση των "16".

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κλεισούρας με 9 πόντους (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 26/47 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/37 δίποντα, 1/12 τρίποντα και 6/24 βολές. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Collectors (Αγγελομάτης): Τσαπόγας 10, Αγγελομάτης 14, Κ. Αναστόπουλος 4, Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Κλεισούρας 9 (2), Κυριάκου 8, Π. Αναστόπουλος 5, Κούδας 7, Σκαμάγκος 5

Pourangers (Γεωργιόπουλος): Α. Στρατόπουλος 12, Μουσκής, Δραγάνης 7 (1), Μανωλίτσης 13, Γεωργιόπουλος, Γ. Στρατόπουλος, Μπούτζης 4, Μαρκόπουλος 4