02/04/2024
Myrmidons BC 19 13 22 12 - 66 -
LazerWolves 8 21 19 22 - 70 -

"Σκούπισαν" και πέρασαν οι LazerWolves!

Με 2-0 και συνολική διαφορά 14 πόντων, οι LazerWolves πέρασαν στα προημιτελικά της Development League, καθώς κέρδισαν και στο δεύτερο παιχνίδι τους Myrmidons με 66-70 και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους από το ζευγάρι Ano Liosia - Kasonic Beers!

Αν και στο πρώτο πεντάλεπτο είχαμε ποδοσφαιρικό σκορ, 2-2, οι Myrmidons κατάφεραν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο να πάρουν σκορ πρόκρισης, καθώς με 8 πόντους του Ραχωβίτσα, 6 του Βενέτη και τρίποντο του Θωμόπουλου, προηγήθηκαν με 19-8. Ο Δημητρακόπουλος και ο Παναγιωτόπουλος με ένα τρίποντο ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αντάλλαξαν ρόλους στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, αφού με 9 πόντους του Δημητρακόπουλου και 7 του Καρατζά, οι LazerWolves έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 27-27, 1:30 για την ανάπαυλα. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, με τον Θωμόπουλο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους και τον Ραχωβίτσα να βάζει το δεύτερο τριποντάκι του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Πετρόπουλου πάτησε εκ νέου γκάζι και με 13 πόντους του ασταμάτητου Ραχωβίτσα, 5 του Βενέτη και 4 του Μπούντα, βρέθηκε για πρώτη φορά στο +12, 54-42. Πρόλαβε να αντιδράσει το συγκρότημα του Τύρου και με 8 πόντους του Μοσχάκη και 4 του Φιλοκώστα, μείωσε στους 6, 54-48, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι LazerWolves έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Φιλοκώστα, Καρατζά και Παπαθωμά, γύρισαν το παιχνίδι και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 66-70. Δεν μπόρεσαν οι Μυρμιδόνες να διαχειριστούν σωστά το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά του αγώνα και έτσι οι εύστοχες προσπάθειες των Μπούντα και Βενέτη δεν ήταν αρκετές για την ανατροπή του -10 του πρώτου αγώνα.

Πολυτιμότερος των Myrmidons ο αρχηγός Πετρόπουλος με 3 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 1/2 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP των LazerWolves ο Καρατζάς με 16 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 5/6 δίποντα και 2/2 τρίποντα, ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Myrmidons (Πετρόπουλος): Βενέτης 12, Γάββαρης 4, Θωμάς, Πετρόπουλος 3, Θωμόπουλος 10 (2), Μπούντας 8, Ραχωβίτσας 25 (5), Τσιμής 4 (1)

LazerWolves (Τύρος): Δημητρακόπουλος 14 (2), Αντωνακόπουλος, Καρατζάς 16 (2), Μεϊκόπουλος, Μοσχάκης 10, Παναγιωτόπουλος 5 (1), Παπαθωμάς 5 (1), Πολυχρονίδης 9, Φιλοκώστας 11 (1), Χαντζάρας

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!