15/05/2022
Sun City Spurs 13 18 26 14 - 71 -
Αμόκ 21 23 19 19 - 82 -

Σκούπισε και πέρασε η Αμόκ!

Στο Betsson Final Four της D2-League προκρίθηκε η Αμόκ, καθώς κέρδισε για δεύτερη φορά τους Sun City Spurs με 71-82 στο κλειστό του Κολωνού και στον ημιτελικό θα βρει στον δρόμο της τους Hurricanes!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Αμόκ, καθώς με 8 πόντους του Ορφανού, δύο τρίποντα του Τριανταφύλλη και 5 πόντους του Βιγικάκη, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 8-21. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι στο φινάλε του δεκαλέπτου ήταν να μειώσουν στους 8, 13-21, με τον Θεοδωρακόπουλο να βάζει δύο τρίποντα και τον Μιχαλόπουλο ένα.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Fisherman δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια της και με ακόμη 10 πόντους του Ορφανού, 4 του Βιγικάκη και τρίποντα των Κατσιγάρη – Τριανταφύλλη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 31-44. Τους Sun City Spurs κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι που πέτυχε ο Γιουλούντας και οι βοήθειες που πήρε από τους Θεοδωρακόπουλο, Μελισσάρη, Μπόζα και Μιχαλόπουλο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Αμόκ έδειχνε να κλειδώνει τη νίκη, όταν με δύο τρίποντα του Κατσιγάρη και ένα του Βιγικάκη, ξέφυγε στους 17, 33-50. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησε τόσο εύκολα και με 12 πόντους του Μελισσάρη, 7 του Μιχαλόπουλου και 5 του Θεοδωρακόπουλου, πλησίασαν στους 6, 57-63, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Αβαρκιώτη είχε τον πλήρη έλεγχο και με εύστοχες προσπάθειες των Κατσιγάρη, Ορφανού και Καστρίτη, έφτασε εύκολα στη νίκη με 71-82. Για τους Sun City Spurs στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μιχαλόπουλος, Μελισσάρης και Νίτσικας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/18 βολές, 13/29 δίποντα και 12/40 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 10/20 βολές, 18/42 δίποντα και 12/34 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Πολυτιμότερος των Sun City Spurs ο Μιχαλόπουλος με 23 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/3 δίποντα και 5/14 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp για την Αμόκ ο Ορφανός με 27 πόντους (double-double), έχοντας 6/10 βολές, 6/14 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 9 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Sun City Spurs (Κουκούλης – Μαγγωνάκης): Γιουλούντας 4, Θεοδωρακόπουλος 14 (4), Νίτσικας 2, Μιχαλόπουλος 23 (5), Ντεντόπουλος 4, Σαπουντζής 2, Μπόζας 5, Μελισσάρης 17 (3)

Αμόκ (Fisherman): Βιγικάκης 12 (2), Ορφανός 27 (3), Μπακόλας 3, Αβαρκιώτης, Τριανταφύλλης 9 (3), Ιωαννίδης 3, Γράψας, Καστρίτης 9, Κατσιγάρης 17 (4), Καραθάνος 2

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των δύο ομάδων από την περιφέρεια!