11/07/2020
Αλκοολικός Αστέρας 7 7 9 15 - 38 -
Κλειώ 4 10 10 9 - 33 -

Σκούπισε την σειρά ο Αλκοολικός Αστέρας!

Με δύο νίκες πέρασε στους 16 των μπαράζ ανόδου της D2-League ο Αλκοολικός Αστέρας, καθώς επικράτησε για δεύτερη φορά της Κλειούς με 38-33 και θα βρει στον δρόμο του τους πολύ δυνατούς Retro Pacers!

Κλειστό ματς παρακολουθήσαμε από το ξεκίνημα της συνάντησης, με τον Αλκοολικό Αστέρα να προηγείται με 7-4, χάρη σε 5 πόντους του Πιτσιλλού και δίποντο του Αργύρη. Ο Καστανιώτης και ο Αμπατζής με 2 πόντους ο καθένας ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες αντάλλαξαν ρόλους και έτσι η Κλειώ με ακόμη 5 πόντους του Καστανιώτη, τρίποντο του Φασκιώτη και δίποντο του Πασχάλη, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 14-14. Ένα τρίποντο είχε ο Αργύρης και ένα δίποντο οι Πιτσιλλός – Παυλάκης για τους γηπεδούχους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Καστανιώτη και βοήθειες των Ρεντούμη, Αμπατζή και Φασκιώτη, η Κλειώ προηγούταν με 23-24. Τους κιτρινόμαυρους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής σε εκείνο το διάστημα τα δύο τρίποντα του Αντωνόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 23-24!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αλκοολικός Αστέρας ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με την τριπλέτα Αντωνόπουλου, Μαρινάκη και Σιδηρόπουλου να πετάει φωτιές με 5 πόντους έκαστος, έφτασε στη νίκη με 38-33. Δεν μπόρεσαν οι μπλε να αντιδράσουν στα τελευταία λεπτά, παρά τους 5 συνεχόμενους πόντους του Αμπατζή και τους 3 του Καστανιώτη!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/7 βολές, 9/45 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/14 βολές, 10/42 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος για τον Αλκοολικό Αστέρα ο Πιτσιλλός με 8 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 3/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για την Κλειώ ο Καστανιώτης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές και 5/15 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 κόψιμο.

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Μαρινάκης 5 (1), Αντωνόπουλος 11 (3), Σιδηρόπουλος 5 (1), Σαλιαρέλης, Αργύρης 7 (1), Τσαμακίδης, Παυλάκης 2, Πιτσιλλός 8

Κλειώ (Αμπατζής): Κόττης, Ρεντούμης 2, Αμπατζής 9, Πασχάλης 2, Καστανιώτης 15, Φασκιώτης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!