11/03/2020
ThunderDogs 24 14 18 22 - 78 -
Lyonmen 15 14 11 13 - 53 -

Σκυλιά του πολέμου οι ThunderDogs!

Σε περίπατο εξελίχθηκε το παιχνίδι μεταξύ των ThunderDogs και των Lyonmen, καθώς οι πρώτοι κέρδισαν με σχετική ευκολία τους αντιπάλους τους με 78-53. Με αυτή τη νίκη οι ThunderDogs κάνουν όνειρα για την τετράδα, ενώ οι δεύτεροι Lyonmen έκαναν δεύτερη σερί ήττα.

Πολύ εύστοχες και οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού καθώς και οι δύο σκόραραν στις πρώτες τους επιθέσεις με σχετική ευκολία. 6-6 στα πρώτα τρία λεπτά, όμως από εκεί και έπειτα οι ThunderDogs πάτησαν γκάζι. Με σερί 12-2 έφτασαν την διαφορά στο +10 (18-8, 6′), οι Lyonmen κατάφεραν να μειώσουν αλλά τελικά το δεκάλεπτο έληξε 24-15 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Καπαρελιώτης είχε 10 πόντους για τους ThunderDogs, ο Θεοδώρου οχτώ για τα Λιοντάρια.

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου οι Lyonmen κατάφεραν να μειώσουν στους πέντε (26-21), αλλά οι ThunderDogs είχαν τον Καπαρελιώτη σε δαιμονιώδη κατάσταση και με 10 συνεχόμενους δικούς του πόντους κατάφερε να κρατήσει μπροστά την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο με 38-29. Για τους Lyonmen ξεχώρισαν οι Δημητρίου, Ερμίδης και Γαδ όλοι με τέσσερις πόντους.

Οι ThunderDogs έδειξαν την ανωτερότητα τους και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με περισσότερη ενέργεια στην άμυνα από πριν, κατάφεραν να κλείσουν διαδρόμους προς το καλάθι τους, και με εξαίρεση το τρίποντο του Θεοδώρου, όλοι οι υπόλοιποι πόντοι των Lyonmen ήταν με βολές. Το σκορ στην λήξη της τρίτης περιόδου ήταν 56-40 υπέρ των ThunderDogs, που είχαν πρώτο σκόρερ τον Χοχλιδάκη με εννέα πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Κωστής με έξι πόντους.

Στην τέταρτη περίοδο οι ThunderDogs κατάφεραν να ανεβάσουν πιο ψηλά την διαφορά, καθώς με το ξεκίνημα σκόραραν πέντε πόντους για το +21 (61-40). Οι Lyonmen δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση, έχασαν και τον Ερμίδη με πέντε φάουλ και μοιραία γνώρισαν την ήττα. Οι ThunderDogs ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, και αυτό αποτυπώνεται στο τελικό 78-53. Καπαρελιώτης και Σοφούλης είχαν από εφτά για τους νικητές, Νικηφόρος με πέντε και Κωστής με τέσσερις για τους ηττημένους.

Καλύτερος του αγώνα ο Καπαρελιώτης με 30 πόντους (6/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/7 βολές), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 μπλοκ. Από τους ηττημένους καλύτερος ο Κωστής με 10 πόντους (3/7 δίποντα, 4/5 βολές), 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 λάθος.

Συνολικά οι ThunderDogs είχαν 24/44 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 12/14 βολές, 39 ριμπάουντ, 8 ασίστ,7 κλεψίματα,6 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Lyonmen είχαν 19/45 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 9/15 βολές, 39 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο, 13 λάθη και 1 τάπα.

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Σαραντάκος 2, Σοφούλης 8 (2), Σεφέρης 9, Γιακιντζής, Καπαρελιώτης 30 (4), Χοχλιδάκης 13 (19ρ), Δημακαρέας 10 (7ρ), Παπαγεωργίου 6.

Lyonmen (Ψυχογιός): Θεοδώρου 14 (1τρ 6ρ), Ηλιόπουλος, Ερμίδης 7, Γλαρός 3, Κωστής 10 (11ρ 5ασ), Νικηφόρος 11 ( 1τρ 7ρ), Γαδ 4, Δημητρίου 4.

Τι μας άρεσε: Η φοβερή ενέργεια στην άμυνα των ThunderDogs.