07/11/2021
Τεμπελχανάδες 9 7 5 11 - 32 -
Peristeri Wardogs 7 11 21 9 - 48 -

Σκυλιά του Πολέμου, όνομα και πράγμα!

Αν και κατέβηκαν με μια πεντάδα, οι Peristeri Wardogs κέρδισαν τους Τεμπελχανάδες με 32-48 και πήραν την τρίτη τους νίκη, μετά την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής του έβδομου ομίλου της D2-League!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Τεμπελχανάδες να προηγούνται με 9-7, χάρη σε δύο τρίποντα του Δημαρά και ένα του Αστέρη. Ο Βελέντζας με 4 πόντους και ο Σοφός με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, με τους Peristeri Wardogs να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 16-18, έπειτα από 5 πόντους του Κώστα Καρακατσάνη και 4 του Βακολέτου. Τους γηπεδούχους διατήρησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο ο Δημαράς με τους 5 νέους πόντους που έβαλε, ενώ 2 πρόσθεσε ο Ανδρικόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Περιστεριώτες κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με τους Κώστα Καρακατσάνη (8π), Βακολέτο (5π), Σοφό (5π) και Θοδωρή Καρακατσάνη (3π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 21-39. Δεν μπόρεσαν οι ροζ να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά το τρίποντο του Καραγεώργου και το καλάθι του Κολιούση. Σκορ τρίτης περιόδου 21-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Peristeri Wardogs διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Βακολέτο και Βελέντζα με 4 πόντους έκαστος, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 32-68. Για τους Τεμπελχανάδες στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Δημαράς (7π) και Κολιούσης (3π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/2 βολές, 6/50 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/14 βολές, 13/48 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Μάζεψαν 71 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Τεμπελχανάδων ο Κολιούσης με 5 πόντους, έχοντας 1/6 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Peristeri Wardogs ο Σοφός με 10 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές και 3/15 δίποντα. Πήρε 24 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 κόψιμο.

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Ντούπης, Καραγεώργος 3 (1), Δημαράς 19 (3), Μαμακής, Κολιούσης 5 (1), Αστέρης 3 (1), Ανδρικόπουλος 2

Peristeri Wardogs (Σοφός): Καρακατσάνης Κ. 13 (3), Καρακατσάνης Θ. 4 (1), Σοφός 10, Βελέντζας 8, Βακολέτος 13 (1)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Wardogs στον τομέα των ριμπάουντ!