29/09/2020
Bulldogs 10 9 19 17 - 55 -
San Anargiri Sperms 6 15 9 7 - 37 -

«Σκύλιασαν» στο δεύτερο οι Bulldogs!

Το ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο έδωσε τη θέση του σε έναν μονόλογο για τους «πορτοκαλί» στο δεύτερο και ήρθε πιο εύκολα από το αναμενόμενο η δεύτερη νίκη τους στον 39ο όμιλο του Basketaki Cup, απέναντι στους πολύ άστοχους San Anargiri Sperms, που ελπίζουν να συνέλθουν στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Οι ομάδες μπήκαν με όρεξη για γρήγορο μπάσκετ και για τους «Μπουλντόγκς» πάτησε πρώτος γκάζι ο Μίλτος Δημητρακόπουλος, που μαζί με τους Απέργη, Λαζανάκη έβαλαν μπροστά την ομάδα τους στο δεκάλεπτο (10-6), έχοντας από πλευράς «Σπερμς» τους Φλέσσα και Ρεγκούζα να μοιράζονται τους πόντους.

Τα ποσοστά ευστοχίας των «άσπρων» ανέβηκαν στη δεύτερη περίοδο και ο Γιαννούλης με δύο τρίποντα έφερε την προσπέραση, κρατώντας το προβάδισμα των φιλοξενούμενων μέχρι το ημίχρονο, με τις βοήθειες από Γεωργόπουλο, Φλέσσα, Χριστοδούλου, Σερεβέτα (19-21), ενώ οι γηπεδούχοι πήραν πόντους από Απέργη, Γκορτσά, Διαμάντη, Δημητρακόπουλο, σε ένα διάστημα που ρίσκαραν αφήνοντας ελεύθερα σουτ στον αντίπαλο και το πλήρωσαν.

Η κατάσταση άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού οι Bulldogs έτρεξαν περισσότερο στην άμυνα, ήταν πολύ πιο αποτελεσματικοί επιθετικά και με ένα επί μέρους 19-9 πήραν «αέρα» 8 πόντων μέχρι το 30’ (38-30), με τους Sperms να αστοχούν χαρακτηριστικά και μόνο τον Ρεγκούζα να σκοράρει από τη ρακέτα και από τη γραμμή των βολών.

Δημητρακόπουλος, Βαλάνης, Διαμάντης, Γκορτσάς και Χατζατόγλου έβαλαν το χεράκι τους στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τον Λαζανάκη να κυριαρχεί στις ρακέτες ξέφυγαν στο σκορ, φτάνοντας στο τελικό 55-37, αφού οι Σπερμς δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό και είχαν ξενερώσει από την αστοχία τους, από όλες τις αποστάσεις.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Αντώνης Λαζανάκης με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ, ενώ από τους «άσπρους» ξεχώρισε ο Μιχάλης Γιαννούλης με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Bulldogs (Δασκαλάκης): Δημητρακόπουλος 15, Απέργης 9, Λαζανάκης 8, Διαμάντης 7, Γκορτσάς 6, Βαλάνης 4, Χατζατόγλου 4, Γεωργόπουλος 2

San Anargiri Sperms (Τασιούδης): Ρενγκούζας 13, Γιαννούλης 8, Φλέσσας 8, Σερεβέτας 3, Χριστοδούλου 2, Γεωργόπουλος 2, Καρατζάς 1

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το δίδυμο Δημητρακόπουλου – Λαζανάκη, που συνεχίζει μετά το Leontario να συνδυάζεται υπέροχα, σε νέα ομάδα που ακόμα δεν έχει «δέσει».