13/02/2024
Basket Maniacs 16 11 16 4 - 37 -
LazerWolves 9 15 6 19 - 50 -

"Σκύλιασαν" οι LazerWolves!

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους LazerWolves στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 16η αγωνιστική κέρδισαν τους Basket Maniacs με 37-50 στην Ζωφριά και κρατούν την τύχη στα χέρια τους όσον αφορά την άνοδο στην Evolution League!

Οι Basket Maniacs κατάφεραν να πιάσουν στον ύπνο τους φιλοξενούμενους, καθώς προηγήθηκαν με 10-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα και τελικά με 5 πόντους του Καλαμιώτη, 5 του Στενάκη και 4 του Κεραμάρη, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 16-9. Ο Μοσχάκης ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο οι LazerWolves βρήκαν τα πατήματά τους και με ηγέτη τον Παπαθωμά με 8 πόντους και 5 πόντους του Παναγιωτόπουλου, πλησίασαν στους 3, 27-24. Τους γηπεδούχους έστειλαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού οι 7 νέοι πόντοι που πέτυχε ο Καλαμιώτης και οι 4 του Κεραμάρη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν "σκυλίσια" άμυνα και με τρίποντες βόμβες των Παναγιωτόπουλου, Αντωνακόπουλου και Παπαθωμά, έτρεξαν 16-6 επιμέρους σκορ και προσπέρασαν με 33-40. Λίγα πράγματα επιθετικά για την ομάδα του Μπάζιου στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Κεραμάρη και Σπύρο Στασινόπουλο να έχουν από 3 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 33-40!

Με την ίδια αμυντική λειτουργία συνέχισαν και στο τελευταίο δεκάλεπτο οι LazerWolves, φτάνοντας στο 15-0 σερί και έτσι με δράστες στην επίθεση τους Δημητρακόπουλο, Αντωνακόπουλο και Καρατζά, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 37-50. Ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι "Μανιακοί" να λύσουν το επιθετικό τους πρόβλημα, με τον Κεραμάρη να βάζει τους 4 πόντους της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/14 βολές, 10/32 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/9 βολές, 14/38 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Κεραμάρης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές, 5/9 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP των LazerWolves ο Δημητρακόπουλος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 5/11 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Basket Maniacs (Μπάζιος): Κεραμάρης 15, Αρβανιτίδης, Δημητριάδης 2, Καλαμιωτης 12 (1), Σασσάς, Στασινόπουλος Γ., Στασινόπουλος Σ. 3 (1), Στενάκης 5 (1)

LazerWolves (Αντωνακόπουλος): Δημητρακόπουλος 13, Αντωνακόπουλος 5 (1), Καρατζάς 4, Μοσχάκης 9, Παναγιωτόπουλος 8 (1), Παπαθωμάς 11 (3), Χαντζάρας

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι LazerWolves "καθάρισαν" το μυαλό τους, γύρισαν σωστά την μπάλα στο δεύτερο μέρος και έφτασαν δίκαια στη νίκη!