12/04/2024
Rakuzan 6 7 10 8 - 31 -
Μανιάτης BMW 10 11 10 14 - 45 -

Υπέγραψε την πρεμιέρα του "Μανιάτη" ο Σαλβαράς!

Ποδαρικό με το δεξί έκανε ο Μανιάτης BMW στον τέταρτο όμιλο της Summer Development League, καθώς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κέρδισε την Rakuzan με 31-45 στο Athens Sports Hall, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Σαλβαρά!

Με 4 πόντους του Νίκου Παυλίδη και καλάθι του Μάνου Ηλ. Παυλίδη, η Rakuzan προηγήθηκε με 6-2 στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματά τους και με 4 πόντους του Μπαλαμούτη και τρίποντα των Δεληγιώργη - Σαλβαρά, προσπέρασαν με 6-10!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο Μανιάτης BMW και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με ακόμη 5 πόντους του Σαλβαρά και 4 του Μιμηγιάννη, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 6-19, 6:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με 3 πόντους του Αμανατίδη και βοήθειες των Μάνου Ηλ. Παυλίδη και Νίκου Παυλίδη, μείωσαν στους 8, 13-21!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου ο Σαλβαράς ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 8 δικούς του πόντους, το συγκρότημα του Χρηστίδη βρέθηκε για δεύτερη φορά στο +13, 15-28, και διατήρησε τελικά το προβάδισμα του πρώτου ημιχρόνου, 23-31. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Νίκου Παυλίδη, ενώ από 2 είχαν οι Λογοθέτης, Αμανατίδης και Χάιδος. Σκορ τρίτης περιόδου 23-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Μανιάτης BMW διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Σαλβαρά, Δεληγιώργη, Μιμηγιάννη και Μπαλαμούτη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 31-45. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Αμανατίδης, Νίκος Παυλίδης και Λογοθέτης.

Πολυτιμότερος της Rakuzan ο Νίκος Παυλίδης με 12 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 3/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Betsson MVP του Μανιάτης BMW ο Μπαλαμούτης με 8 πόντους, έχοντας 4/11 δίποντα, ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 3 τάπες.

Rakuzan (Παυλίδης Ν.): Παυλίδης Ηλ. Μ. 6, Παυλίδης Σαβ. Μ. 1, Παυλίδης Ν. 12 (1), Μπολώτας, Λογοθέτης 4, Αμανατίδης 6 (1), Χάιδος 2

Μανιάτης BMW (Χρηστίδης): Δεληγιώργης 5 (1), Μανιάτης 2, Γεωργουλόπουλος, Γολικίδης, Δρακίδης, Μπαλαμούτης 8, Σαλβαράς 20 (5), Μιμηγιάννης 10

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό 17-0 σερί των νικητών στο πρώτο ημίχρονο, όπου τους έβαλε σε θέση ισχύος!