21/01/2020
Πήγασος 13 13 11 15 - 52 -
Πόρτο 4 12 15 12 - 43 -

Σοβαρεύτηκε και καθάρισε ο Πήγασος!

Το απόγευμα του Σαββάτου, 18 Ιανουαρίου, στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας , ο Πήγασος όταν είδε την Πόρτο με τις πολλές απουσίες να φέρνει το ματς στα ίσια ανέβασε την απόδοσή του και επικράτησε τελικά με 52 – 43.
Πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο έκανε ο Πήγασος στο ματς και με πρωταγωνιστή τον Σταυρόπουλο με 8 πόντους και βοήθειες από Ξυριδάκη και Κατινάκη προηγήθηκε με 13 – 4 της Πόρτο που έβαλε δύο καλάθια με τον Τζανή.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Πόρτο προσπαθούσε να μπει στο ματς με τρίποντο του Χαλκίδη και βοήθειες από Ξένο και Τοπούζογλου, όμως ο Πήγασος με δύο τρίποντα του Λεγάκη και βοήθειες από Πάντα και Μαγερόπουλο ήταν μπροστά με double score 22 – 11. Στην συνέχεια Βουλουμάνος, Ξένος και Χαλκίδης μείωσαν το σκορ για τους φιλοξενούμενους ενώ Ξυριδάκης και Λεγάκης διαμόρφωσαν το 26 – 16 σκορ ημιχρόνου.
Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Πήγασος έβρισκε λύσεις με Πάντα και νέο τρίποντο του Σταυρόπουλου, αλλά η Πόρτο με δύο τρίποντα του Τοπούζογλου, 6 πόντους του Τζανή και τρίποντο του Ξένου έφερε το ματς στα ίσια 31 – 31. Οι γηπεδούχοι όμως δεν άφησαν να τους πάρει από κάτω και με 4 πόντους του Καραντζή και δύο βολές του Πάντα πήραν ξανά προβάδισμα με 37 – 31.
Ο Μαγερόπουλος με τρίποντο άνοιξε το σκορ για το τέταρτο δεκάλεπτο και απάντησε ο Ξένος με γκολ φάουλ 40 – 34. Στην συνέχεια ο Πήγασος έτρεξε νέο 6 – 0 με Λεγάκη, Πάντα και Καραντζή, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ξένος με τρίποντο έκανε το 46 – 37. Στο τελευταίο πεντάλεπτο το αγώνα δεν άλλαξαν πολλά πράγματα. Κατινάκης, Λεγάκης , Ρουσάκης από τον Πήγασο , Τοπούζογλου με δύο τρίποντα για την Πόρτο διαμόρφωσαν το τελικό 52 – 43.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Μανώλης Λεγάκης με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τοπούζογλου με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Συνολικά ο Πήγασος είχε 13/41 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 8/13 βολές, κατέβασε 55 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.
Η Πόρτο είχε 9/36 δίποντα, 7/36 τρίποντα, 4/8 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.
Πήγασος United (Ρόκκας): Ρουσσάκης 1, Μαγερόπουλος 4 (6ρ.), Καρατζής 6, Πάντας 8(6ρ.), Σταυρόπουλος 11 (8ρ.), Κατινάκης 7 (6ρ.), Λεγάκης 13 (8ρ.6ας.), Γιασαφάκης( 7ρ.), Ξυριδάκης 2 (6ρ.).
Πόρτο(Οικονομίδης): Χαλκίδης 2 (4α.), Ξένος 14, Καπνισάκης (6 ρ.), Βουλουμάνος (10 ρ.), Τζανής 10, Τοπούζογλου 17 (9ρ.).
Τι μας άρεσε: Η ποιότητα κομβικών παικτών του Πήγασου , η επιστροφή του Γιασαφάκη στους αγωνιστικούς χώρους , αλλά και η συγκινητική προσπάθεια της γεμάτης απουσίες Πόρτο.