24/02/2020
Peristeri Histons 20 12 12 13 - 57 -
Deflections 6 22 21 17 - 66 -

Σοβαροί στο δεύτερο ημίχρονο οι Deflections.

Δύσκολα έβαλαν οι Peristeri Histons στους Deflections, σε ένα ματς που οι δεύτεροι επικράτησαν με 57-66 και διατηρήθηκαν στην πρώτη θέση του ομίλου μαζί με τους Lobsters. Οι Peristeri Histons, οι οποίοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μπροστά, στο δεύτερο κουράστηκαν και τελικά γνώρισαν την ήττα για να πέσουν στο 9-4.
Φοβερό ξεκίνημα για τους Peristeri Histons, οι οποίοι στα πρώτα τέσσερα λεπτά προηγήθηκαν με 9-0. Οι Deflections ήταν άστοχοι και το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε πίσω με 20-6. Καλαϊτζάκης, Ντούκας και Ρούσσας είχαν από τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους, από δύο έβαλαν οι Πάλλας, Κατσαρός και Καμπάς για τους Πορτοκαλί.
Επιστροφή στο παιχνίδι πραγματοποίησαν οι Deflections στην δεύτερη περίοδο. Με δύο μεγάλα σερί, 8-0 στο ξεκίνημα τοι δεκαλέπτου και 9-0 στο τέλος του κατάφεραν και μείωσαν σε 32-28, που ήταν και το, σκορ ημιχρόνου. Οι Peristeri Histons έμειναν μπροστά στο σκορ εξαιτίας του Καλαϊτζάκη, ο οποίος πέτυχε όλους τους πόντους της ομάδας του, 12! Ο Παπακωνσταντίνου πέτυχε οχτώ πόντους, ο Νικολαΐδης πέντε και από τέσσερις οι Μενδρινός και Πάλλας για τους Deflections.
Με τρίποντο του Αγ. Σταυρόπουλου στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι Deflections πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο παιχνίδι, 34-35. Μάλιστα η διαφορά ανέβηκε στους πέντε, 35-40 και διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα με το σκορ στην λήξη της περιόδου να είναι 44-49 για τους Deflections. Ο Δερβεντζής ήταν πρώτος σκόρερ των Histons με έξι πόντους, ο Παπακωνσταντίνου με εφτά και ο Κατσαρός με έξι για τους φιλοξενούμενους.
Στην τέταρτη περίοδο και με 6'58” για την λήξη του παιχνιδιού οι Deflections κατάφεραν και ανέβασαν την διαφορά στους 10, 48-58. Όμως μέσα σε δύο λεπτά δέχτηκαν οχτώ αναπάντητους πόντους και η διαφορά έπεσε πάλι στο καλάθι, 56-58. Από εκείνο το σημείο ανέλαβε ο Νικολαΐδης, ο οποίος με οχτώ προσωπικούς πόντους έγραψε το 56-66 και απλά με μία βολή του Ντούκα το τελικό σκορ έγινε 57-66. Εννέα πόντους πέτυχε για τους ηττημένους ο Καλαϊτζάκης, ενώ για τους νικητές ξεχώρισε ο Νικολαΐδης με οχτώ.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Παπακωνσταντίνου με 17 πόντους (1/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη. Καλύτερος των ηττημένων ο Ντούκας με 5 πόντους (2/2 δίποντα, 1/3 βολές), 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά οι Peristeri Histons είχαν 17/43 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 14/34 βολές, 38 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 9 κλεψίματα, 9 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Deflections είχαν 15/39 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 12/20 βολές, 42 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 12 λάθη και 3 μπλοκ.
Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Ηλιόπουλος 2, Ρούσσας 4 (7ρ), Καλαϊτζάκης 27 (2τρ 5κλ), Καϊάφας Ν. 3 (1), Δερβεντζής 12 (7ρ), Καϊάφας Φ., Πλινθίδης, Μιχαλόπουλος 4, Ντούκας 5 (9ρ).
Deflections (Χειράκης): Κατσαρός 11 (6ρ), Σταυρόπουλος Αγ. 3 (1), Σταυρόπουλος Αν. 2 (5ασ), Μενδρινός 4 (7ρ), Νικολάου, Παπακωνσταντίνου 17 (3), Νικολαΐδης 14 (3), Πάλλας 6, Μαζιώτης 4 (8ρ), Καμπάς 5 (1).
Τι μας άρεσε: Η ροή του παιχνιδιού καθώς πρόκειται για δύο πολύ καλές ομάδες.