29/05/2022
Kavlanta Hawks 26 15 15 15 - 71 -
Κλειώ 12 16 24 13 - 65 -

Σοφούλης, το νέο Γεράκι!

Την πρώτη τους νίκη στον τρίτο όμιλο της Summer D2-League πήραν χθες στον Κολωνό οι Kavlanta Hawks, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα την επτάψυχη Κλειώ με 71-65, αφήνοντάς την χωρίς ροζ φύλλο, με τον Θάνο Σοφούλη στο ντεμπούτο του να σταματάει στους 33 πόντους!

Με τον Θάνο Σοφούλη να μπαίνει σεληνιασμένος στο ξεκίνημα της συνάντησης πετυχαίνοντας 15 πόντους και τους Κολυβά – Πέτσα να προσθέτουν από 5 ο καθένας, οι Kavlanta Hawks έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 26-12. Ο Μητσόπουλος και ο Καλαλής με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 6 πόντους του Πέτσα, 4 του Σοφούλη και τρίποντο του Παπαδημητρόπουλου, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μέχρι και στο +16, 28-12, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, 41-28. Την Κλειώ κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Μητσόπουλος και Καστανιώτης με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Ροζούληδες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 9 πόντους του Μητσόπουλου, 5 του Καλαλή, 4 του Τσιώλου και 4 του Καστανιώτη, επέστρεψαν από το -16 και πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 51-52, 1:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, με ακόμη 9 πόντους του Σοφούλη, τα “Γεράκια” έκλεισαν και το τρίτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 56-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Kavlanta Hawks ήταν καλύτεροι στα σημεία και με μεγάλα σουτ των Σοφούλη, Πέτσα και Τζώρτζη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 71-65. Πάλεψε μέχρι το φινάλε η παρέα του Σφήκα για την ανατροπή, ωστόσο δεν της έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Καστανιώτη και Καλαλή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/19 βολές, 18/49 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/21 βολές, 26/71 δίποντα και 0/13 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp των Kavlanta Hawks ο Τζώρτζης με 9 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 3/9 δίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος για την Κλειώ ο Καλαλής με 15 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές και 5/8 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Kavlanta Hawks (Τσαντές): Σοφούλης 33 (7), Λιώδης, Κολυβάς 7 (1), Τσαντές, Παπαδημητρόπουλος 5 (1), Πέτσας 17, Τζώρτζης 9

Κλειώ (Σφήκας): Μητσόπουλος 21, Σφήκας 6, Τσάκαλος, Καστανιώτης 15, Τσιώλος 8, Καλαλής 15

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες παρά τις απουσίες τους!