28/01/2024
Agrinio Cava Beers 9 14 10 18 - 51 -
ΔΣΑ 9 16 13 15 - 53 -

Σόκαρε τους Cava Beers ο ΔΣΑ

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο που έληξε με 9 - 9, με τον Πέτρο Σταθάτο να έχει σημειώσει όλους τους πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα.

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 6 - 0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και ο ΔΣΑ απάντησε με δικό του σερί 11 - 0 για το +5. Οι Cava Beers αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 1 πόντο, όμως στο φινάλε ο Θεόφιλος Ζησιμόπουλος με σουτ 3 πόντων έδωσε προβάδισμα 2 πόντων στους φιλοξενούμενους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΔΣΑ μπήκε με σερί 8 - 0 παίρνοντας διψήφια διαφορά, όμως οι γηπεδούχοι πλησίασαν και μείωσαν στους 5 στο 30ο λεπτό.

Στην τελευταία περίοδο οι Cava Beers μπήκαν καλύτερα, έκλεψαν μπάλες, έτρεξαν και έφτασαν στο +7. Κάπου εκεί όμως ήρθε η αντίδραση του ΔΣΑ που πλησίασε και πήρε προβάδισμα στο φινάλε χάρη στην ψυχραιμία στις βολές και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στη νίκη.

Πρώτοι σκόρερ των Cava Beers ήταν ο Γιώργος Διαμάντης και ο Πέτρος Καλλιακμάνης που πέτυχαν από 10 πόντους.
Για το ΔΣΑ πρώτος σκόρερ και Betsson MVP ήταν ο Πέτρος Σταθάτος με 19 πόντους, ενώ 15 σημείωσε ο Θεόφιλος Ζησιμόπουλος.

Τι μας άρεσε. Ο Πέτρος Σταθάτος ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι εξαιρετικός, όμως αυτή τη φορά είχε συμπαράσταση τόσο από το Ζησιμόπουλο όσο και απο τους Γκρίζη και Γουργουλέτη.

Τι δε μας άρεσε. Οι Cava Beers όταν έχουν ελλείψεις δείχνουν να δυσκολεύονται αρκετά και σε αυτό το παιχνίδι το πλήρωσαν.

AGRINIO CAVA BEERS (Θανάσης Ζαμπάρας): Διαμάντης 10(1), Καλλιακμάνης 10, Καραθανασόπουλος 2, Κολοβός 5(1), Κουβέλης 8(1), Ρέντζιος 5, Ρηγογιάννης 2, Στραβοδήμος 6, Τριμπόνης, Φραγγελάκης 3(1), Χαϊδής.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Γκρίζης 7, Γουργουλέτης 7(1), Ζησιμόπουλος 15(1), Κυριλής 3, Πατούχας, Σταθάτος 19(2), Τσάτσος 2, Ψάρρης.