12/02/2024
Alpinists BC 6 9 11 27 - 53 -
Pistachios 8 11 18 18 - 55 -

Σολδάτος at the buzzer και το ροζ στους Pistachios!

Ματς ακατάλληλο για καρδιακούς έγινε το βράδυ της Δευτέρας στο κλειστό του Seven ανάμεσα στους Alpinists και στους Pistachios με θριαμβευτές τους δεύτερους με καλάθι σχεδόν σε νεκρό χρόνο για την 17η αγωνιστική της Winter Master League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα για τις δυο ομάδες που ήταν αρκετά άστοχες στο ξεκίνημα. Οι σκληρές άμυνες κυριαρχούσαν, με το σκορ να είναι πολύ χαμηλό 3:02 πριν το δεκάλεπτο(2-8).Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στα σημεία στα πρώτα δέκα λεπτά και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 6-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα, το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο σκληρό, τα physical plays διαδέχονταν το ένα το άλλο με το ταμπλό να δείχνει 9-14 5:26 πριν το ημίχρονο. Οι Pistachios συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι πηγαίνοντας στην ανάπαυλα όντας 4 πόντους μπροστά(15-19).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και σταδιακά έχτιζαν διαφορά(19-27 στα μισά του δεκαλέπτου).Τσίτουρας και Σολδάτος ήταν εκείνοι που έκαναν την διαφορά για τους Pistachios ενώ ο Τάλαρος με τα ριμπάουντ και τις άμυνες στο paint ήταν ο X-factor για τους φιλοξενούμενους. Οι Alpinists προσπαθούσαν, είχαν τους Λυμπερόπουλο και Βακρινό σε καλή κατάσταση, όμως έκλεισαν το δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ με 26-37.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν απλά για όσκαρ. Θεωρητικά αν κάποιος έβλεπε το σκορ στο +11 7:43 πριν την λήξη του παιχνιδιού και με την εικόνα του ματς, θα έλεγε ότι οι Pistachios θα νικήσουν σχετικά εύκολα. Αμ δε! Ο Μαγκανιάρης είχε άλλη άποψη και παρόλο που ήταν πολύ άστοχος σε όλο το παιχνίδι, με ρεσιτάλ ευστοχίας και με 2 τρίποντα έριξε την διαφορά στους 4 3:37 πριν την λήξη του παιχνιδιού. Οι Alpinists έκαναν φοβερή προσπάθεια, έφτασαν να ισοφαρίσουν σε 53-53 13 δευτερόλεπτα πριν την λήξη όμως  οι Pistachios είχαν την τελευταία επίθεση. Εκεί μίλησε η κλάση του Σολδάτου, ο οποίος με jumper από την γωνία σχεδόν σε νεκρό χρόνο, «ξέρανε» τους Alpinists(53-55).Οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν καν να εκδηλώσουν επίθεση στα εναπομείναντα 0.9 δευτερόλεπτα και οι Pistachios πανηγύρισαν μια πολύ σημαντική νίκη.

Οι Alpinists τελείωσαν το παιχνίδι με 15/44 δίποντα,5/27 τρίποντα,8/23 βολές,47 ριμπάουντ,13 ασιστ,13 κλεψίματα ενω είχαν και 17 λάθη. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 15/38 δίποντα,3/16 τρίποντα,16/27 βολές,43 ριμπάουντ,11 ασιστ,10 κλεψίματα και 20 λάθη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τάλαρος (double-double) με 10 πόντους,14 ριμπάουντ,3 ασιστ και 2 κοψίματα. Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Συκάρης με 9 πόντους,18 ριμπάουντ,1 ασιστ και 2 κλεψίματα.

Alpinists :Βακρινός 7,Γούλας 2,Καράβης 1,Λιοφάγος 2,Λυμπερόπουλος 10,Μαγκανιάρης 17,Παπαντωνίου 2,Ποντίκας 1,Συκάρης 9

Pistachios: Αβαρκιώτης,Καραγρηγορίου 5,Κοντογιάννης 4,Λεμπούσης,Μουρμούρης 5,Παπαγεωργίου,Σολδάτος 11,Τάλαρος 10,Τσίτουρας 14,Φλίγκος 6

Τι μας άρεσε: Μα φυσικά το dagger-game winner του Σολδάτου στο τέλος.