21/02/2020
Athens Super Sonics 22 8 8 11 - 49 -
Skroutz 11 17 17 9 - 54 -

Sonics ημίχρονο, Skroutz τελικό!

Αν και πραγματοποίησαν πολύ κακό ξεκίνημα, οι Skroutz κατάφεραν και ανέτρεψαν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου απέναντι στους Athens Super Sonics και κέρδισαν τελικά με 49-54. Με τους Παυλίδη, Παπαντώνη και Χριστιανό να σκοράρουν τους 50 από τους 54 πόντους, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα που μπορεί να αποδειχθεί χρήσιμο για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Athens Super Sonics, οι οποίοι σκόραραν με μεγάλη ευκολία και μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου ανέβασαν την διαφορά στο +10, 11-1. Στα τελευταία τρία λεπτά πήραν μπρος οι Skroutz και τελικά το δεκάλεπτο έληξε 22-11 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν πρώτο σκόρερ τον Αθανασάκο με έξι πόντους και τους Κυδώνη και Δεγγεστίνος Χ. με τέσσερις έκαστος. Για τους Skroutz ο Παπαντώνης είχε εφτά και ο Χριστιανός τέσσερις.

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς οι Skroutz προσπάθησαν να τρέξουν περισσότερο και να πετύχουν καλάθια σε αιφνιδιασμούς. Από την άλλη, οι Athens Super Sonics δεν κατάφεραν να πιάσουν απόδοση ανάλογη με της πρώτης περιόδου και με επιμέρους σκορ 8-17 οι Skroutz έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο – 2, 30-28. Ο Κυδώνης πέτυχε πέντε για τους Πράσινους, ο Παπαντώνης είχε εννέα και ο Παυλίδης εφτά για τους Skroutz.

Με το γκάζι πατημένο λοιπόν οι Skroutz και στο τρίτο δεκάλεπτο. Αν και στα πρώτα πέντε λεπτά το σκορ ήταν 6-4, οι Skroutz με σερί 13-0 ξέφυγαν και πήραν και προβάδισμα με εννέα πόντους για να κλείσει τελικά το τρίτο δεκάλεπτο 38-45. Ο Δεγγεστίνος Χ. και ο Κυδώνης σκόραραν από τέσσερις πόντους για τους Sonics, ο Παπαντώνης σκόραρε οχτώ και ο Χριστιανός έξι για τους Skroutz.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε στους 10 για τους Skroutz με 9'16” για το τέλος. Οι Athens Super Sonics κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους έξι με 6’18” να απομένουν για το τέλος όμως οι Skroutz κράτησαν το προβάδισμα και την νίκη με το τελικό 49-54. Ο Αθανασάκος πρόσθεσε τέσσερις πόντους και ο Δεγγεστίνος Χ. τρεις για τους ηττημένους, ο Παπαντώνης άλλους έξι για τους νικητές.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Παυλίδης με 9 πόντους (3/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 0/2 βολές), 19 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 2 λάθη. Καλύτερος των Athens Super Sonics ήταν ο Φιλιόπουλος με 5 ποντους (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 0/1 βολή), 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 15/53 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, είχαν 9 ασίστ, 7 κλεψίματα και 14 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/57 δίποντα, 2/13 τρίποντα και 6/15 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, είχαν 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 15 λάθη και 5 μπλοκ.

Athens Super Sonics (Φιλιόπουλος): Φιλιόπουλος 5 (1τρ 6ασ), Δεγγεστίνος Θ. 2 (9ρ), Δεγγεστίνος Χ. 11 (7ρ 1τρ), Αθανασάκος 10 (16ρ), Αμαρίλντο, Κυδώνης 15, Φόρτης, Κορδάτος 6 (2).

Skroutz (Παυλίδης): Παπαντώνης 31 (9ρ 1τρ 4κλ), Παυλίδης 9 (19ρ 8ασ), Χριστιανός 10, Λιούμης 3 (11ρ), Πουλής, Ρίζος 1.

Τι μας άρεσε: Το φοβερό comeback των Skroutz και ο Παπαντώνης που τα έβαζε ώρες ώρες με όλους τους Sonics.