18/09/2023
Σοποτό B.C. 15 18 9 11 - 53 -
Δαλάι Κλάμα 12 8 10 14 - 44 -

Σοποτ...όσο έπρεπε για το ροζ φύλλο!

Όμορφο παιχνίδι στο Κάρβουνο ανάμεσα σε Σοποτό και ΔΑΛΑΙ ΚΛΑΜΑ για το κύπελλο της διοργάνωσης, με τους πρώτους να επικρατούν με 53-44, σε ένα αγώνα με χαμηλό σκορ αλλά με ρυθμό!

Η... Αγία τριάδα του Σοποτό, Ψαλιδόπουλος, Αγγελογιαννόπουλος και Κουτσουρής βρίσκονταν με κλειστά μάτια στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Σκαμνάκη να μπαίνει και με τρίποντο να ανεβάζει τη διαφορά, με τον Σωτηράκη από την άλλη να αποτελεί την μοναδική αξιόπιστη πηγή... σκορ για ΔΑΛΑΙ, η οποία κυνηγούσε με 15-12 στο σκορ, στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Γκόλιας πήρε την ευθύνη των επιθετικών προσπαθειών των γηπεδούχων και πολύ καλά έκανε! Οι ΔΑΛΑΙ έμειναν πίσω στο σκορ, δεν βγήκε το περιφερειακό σουτ και αυτό κόστισε, καθώς οι συγκινητικές προσπάθειες του Φλαπούρη ήταν "λίγες" μπροστά στο 33-20 που έκλεισε το ημίχρονο το Σοποτό.

Οι ΔΑΛΑΙ είδαν και... απόειδαν και αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και πιο... physical! Η διαφορά μπορεί να μην έπεσε αισθητά αλλά η εικόνα των φιλοξενούμενων και η ανεβασμένη απόδοση του Μπαλατσού, έδιναν ελπίδες ανατροπής, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 42-30 για Σοποτό, το οποίο όμως είναι μια αρκετά "μπαρουτοκαπνισμένη" ομάδα για να απολέσει μια τέτοια διαφορά σχετικής ασφαλείας.

Σωστές επιλογές στο επιθετικό μισό, σετ παιχνίδι και κανένας λόγος βιασύνης, με αποτέλεσμα η παρέα του Κουτσουρή να φύγει από το Κάρβουνο με τη νίκη, με το σκορ να κλείνει στο τελικό 53-44, με τον Γιώργο Τσιάρα ν... ξυπνάει αργά για το σύνολο του Μπουρελάκου.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Κουτσουρής με 7 πόντους, 8ριμπάουντ, 7 ασίστ. Από τους ΔΑΛΑΙ ΚΛΑΜΑ ξεχώρισε ο Γιώργος Τσιάρας με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 15/40 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 2/6 βολές, 44 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/41 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 6/15 βολές, 41 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 13 λάθη.

Σοποτό (Κουτσουρής): Αγγελογιαννόπουλος 8, Γκόλιας 8, Λουρίδας 3, Κουτσουρής 7, Καραντζάς 4, Ιωάννου 3, Σκαμνάκης 12, Χουλιάρας, Ψαλιδόπουλος 8.

ΔΑΛΑΙ ΚΛΑΜΑ (Μπουρελάκος): Νικηταράς 2, Σωτηράκης 16, Τσιάρας 13, Μπέης 2, Μπαλατσός 5, Μασσαλής 5, Τζώλης, Φλαπούρης 3.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα στην αναμέτρηση!