27/02/2024
West Kings 22 20 11 14 - 68 -
ReTirees 13 16 11 15 - 55 -

Τόσο, όσο έπρεπε οι Kings!

Επιστροφή στις νίκες για τους West Kings στην Elite League by Betsson, καθώς για την 22η αγωνιστική κέρδισαν τους ReTirees με 67-55 και ανέβηκαν μόνοι στη τέταρτη θέση, σε αντίθεση με τους ηττημένους που παραμένουν ακριβώς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους West Kings, καθώς με τρία τρίποντα του Γεωργούση και 5 πόντους του Σταυρούλη, προηγήθηκαν με 22-13. Το δίδυμο Γιαμαίου - Τσιρίδη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στη δεύτερη περίοδο ο Σταυρούλης άρχισε να μοιράζει έτοιμα καλάθια και με 5 πόντους του Σιάποντη, 4 του Δακουτρού και 3 του Μπονάτσου, οι μπλε πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 42-29. Τους ReTirees κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Τσιρίδη, 4 είχε ο Πλεξουσάκης και ένα τρίποντο ο Στόλης.

Στην έναρξη του δευτέρου η ομάδα του Μαρφαντά έδειχνε να κλειδώνει τη νίκη, όταν με 4 νέους πόντους του Σιάποντη και τρίποντο του Γεωργούση, ξέφυγε στους 20, 53-33. Στο υπόλοιπο του τρίτου δεκαλέπτου η παρέα του Κουσούλη αντέδρασε και με 6 πόντους του Στόλη και τριποντάκι του Πλεξουσάκη, μείωσε στους 13, 53-40, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Κολωνού και έτσι οι West Kings έφτασαν εύκολα στη νίκη με 67-55, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Γεωργούση, Σταυρούλη, Σιάποντη, Δακουτρού και Κυρμίζογλου. Για τους "Συνταξιούχους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Γιαμαίος, Σαρρής και Τσιρίδης.

Betsson MVP των West Kings ο Μπονάτσος με 7 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 2/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 15 ριμπάουντ, ερωσς 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των ReTirees ο Τσιρίδης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 5/11 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

West (Μαρφαντάς - Σπυρόπουλος): Μπονάτσος 7, Κυρμίζογλου 4, Γεωργούσης 17 (5), Δακουτρός 12, Κωστούλας 5, Σιάποντης 11 (1), Σταυρούλης 12 (2)

ReTirees (Κουσούλης): Γιαμαίος 11 (1), Παντελής 4, Πλεξουσάκης 7 (1), Σαρρής 8 (2), Στόλης 11 (1), Τσιρίδης 14 (1)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως κατάφεραν οι West Kings να έχουν σταθερή απόδοση για 40 λεπτά!