18/01/2023
Μίνωες 10 13 8 16 - 47 -
Sun City Spurs 21 14 14 17 - 66 -

«Σώθηκαν» και γιόρτασαν οι Sun City Spurs!

Βράδυ Τετάρτης στο εξωτικό κλειστό του Σπάρτακου ο Ευτύχης Μπλέτσας – Γιάννης Πέλεχας και η ομάδα του επικράτησαν των Μινώων για την 11η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Evolution League. Παίζοντας ανά διαστήματα όμορφο μπάσκετ οι Sun City Spurs πήραν εύκολα τη νίκη και πανηγύρισαν για την «σωτηρία» τους. Τρίτη διαδοχική ήττα για τους Μίνωες που ενισχύθηκαν μεταγραφικά και ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον τους στην κατηγορία. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σαφές προβάδισμα από νωρίς φρόντισαν να χτίσουν τα Σπιρούνια, αφού με τους Μιχαλόπουλο (7π.), Πάλλη (4π.) και Καραγιαννάκη (4π.) να ξεχωρίζουν, μπήκαν σε θέση οδηγού. Οι Μίνωες δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό, παρά την προσπάθεια των Ν. Αλεξόπουλου (3π.), Κυριακόπουλου (3π.), Γκατζιά (2π.) και Παγώνα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-21.

Μοιρασμένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με τους Μίνωες να βελτιώνονται στο αμυντικό σκέλος και να σκοράρουν με πρωταγωνιστές τους Παγώνα (5π.) και Ν. Αλεξόπουλο (4π.). Στην αντίπερα όχθη, ο μετέπειτα Betsson mvp Μιχαλόπουλος (8π.) συνέχισε να προσφέρει με συνέπεια, ενώ στην εξίσωση προστέθηκαν και οι Ντεντόπουλος (4π.), Κυπριανός (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 23-35.

Μετά την ανάπαυλα οι Spurs ήλεγξαν το ματς και, παρότι ξενέρωσαν με τον απρόσμενο τραυματισμού του Καραγιαννάκη, διατήρησαν τα ηνία. Οι Μίνωες διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς και βρέθηκαν στο -19. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 31-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και οδεύοντας προς το φινάλε οι άμυνες των δύο ομάδων άρχισαν να χαλαρώνουν. Οι Spurs επικράτησαν χωρίς άγχος και δράματα, με τους Μπούκουρα (7π.), Κυπριανό (4π.), Βροντάκη (2π.) και τον εορτάζοντα Πάλλη (3π.) να ξεχωρίζουν. Από την άλλη οι Μίνωες βελτίωσαν την εικόνα τους επιθετικά, χάρη στους Παγώνα (6π.), Βλάχο (5π.), Γκατζιά (2π.) και Ν. Αλεξόπουλος (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Μίνωες είχαν 14/35 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ.  Στον αντίποδα, οι Sun City Spurs είχαν 21/42 δίποντα, 7/31 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp του αγώνα αναδείχθηκε ο Διονύσης Μιχαλόπουλος με 17 πόντους, έχοντας 3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε 26 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Αλεξόπουλος με 13 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Μίνωες (Μπαχάς) : Αλεξόπουλος Ν. 13 (1), Αλεξόπουλος Α., Βλάχος 5 (1), Γκατζιάς 6, Κυριακόπουλος 5 (1), Μάρκος 2, Μπαχάς 2, Παγώνας 15 (1).

Sun City Spurs (Πέλεχας) : Βροντάκης 2, Θεοδωρακόπουλος 3 (1), Καραγιαννάκης 6, Καραγιάννης, Κουκούλης 2, Κυπριανός 8, Μιχαλόπουλος 17 (3), Μπούκουρας 7 (1), Νίτσικας 2, Ντεντόπουλος 9, Πάλλης 10 (2).

Τι μας άρεσε : Το κλίμα στο πάγκο των Spurs !

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Καραγιαννάκη. Περαστικά Άγγελε !