29/10/2023
Termites 4 9 10 9 - 32 -
Los Abeles Fakers 11 7 9 17 - 44 -

Σοβαρεύτηκαν στο φινάλε οι Αμπελοκηπιώτες!

Την έκπληξη της αγωνιστικής λίγο έλειψε να πετύχουν οι Termites που έβαλαν δύσκολα στους πρωτοπόρους του ομίλου Los Abeles Fakers. Η ομάδα του Μαυρακάκη άργησε, αλλά εμφάνισε το καλό της πρόσωπο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και έτσι παρέμεινε αήττητη για μια ακόμη αγωνιστική εβδομάδα.

Σαφώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι μετέπειτα νικητές στο ξεκίνημα, με τον Μαυρακάκη (9π.) να μπαίνει καυτός στο παρκέ του ASH και τον Χριστόπουλο (4π.) να απαντά για λογαριασμό των Τερμιτών που ξεκίνησαν κάπως νευρικά το ματς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 4-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το επιμέρους σκορ έγραψε 9-7 με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και τους γηπεδούχους να βελτιώνονται αισθητά, χάρη στα καλάθια των Αποστολόπουλου (3π.), Παζαρλόγλου (3π.) και Χριστόπουλου (2π.), μειώνοντας ελαφρώς τη διαφορά. Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν στην άλλη πλευρά οι Los Abeles που πήγαν στα αποδυτήρια με +5. Σκορ ημιχρόνου, 23-18.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ντέρμπι, αφού οι Fakers, εξαιρουμένου του Κωνσταντίνου (9π.), ήταν και πάλι άστοχοι για τα δεδομένα τους. Οι Termites έπαιξαν χωρίς άγχος, βρήκαν λύσεις από τα μακρινά σουτ του Χατζητσομπάνη (6π.) και συνέχισαν να βάζουν πίεση στο φαβορί της αναμέτρησης. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 23-27.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Αμπελοκηπιώτες ξύπνησαν και με επιμέρους 9-17 έβαλαν τα πράγματα στη θέση τους. Τσαντζαλής (5π.), Μαυρακάκης (5π.), Κωνσταντίνου (4π.) και Φωτεινός (3π.) θύμισαν τους Fakers που όλοι ξέρουμε και πήραν τελικά το ματς χωρίς δράματα. Οι Termites κόλλησαν επιθετικά στο φινάλε και αδίκησαν την εξαιρετική τους εικόνα για 30+ αγωνιστικά λεπτά, γνωρίζοντας νέα ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Termites είχαν 8/40 δίποντα, 4/25 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Los Abeles Fakers είχαν 10/35 δίποντα, 6/24 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Κωνσταντίνου με 15 πόντους και double-double, έχοντας 5/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 5/10 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και κανένα λάθος.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δαμιανός Παζαρλόγλου με 7 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, ενώ ήταν αλάνθαστος.

Termites (Αποστολόπουλος) : Αποστολόπουλος 3 (1), Μπιμπούδης 5 (1), Παζαρλόγλου 7, Σταματόπουλος, Χατζητσομπάνης 7 (2), Χριστόπουλος 10.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης) : Γρηγοράκης, Καραμούστος, Κωνσταντίνου 15, Λουκαίτης 2, Μαυρακάκης 16 (3), Τσαντζαλής 5 (1), Φωτεινός 6 (2).

Τι μας άρεσε: Η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά και το φινάλε των Fakers.